Një burrë japonez gjurmoi yllin e pop-it duke përdorur selfiet e saj


I pyetur se si e gjeti adresën e viktimës, një idhull i muzikës pop në të 20-at e saj, i dyshuari Hibiki Sato i befasoi hetuesit duke rrëfyer se si, duke vëzhguar me durim selfie-t e rrjeteve sociale të viktimës, ai ishte në gjendje t’i bashkonte të dhënat duke analizuar me kujdes peizazhin e pasqyruar në fotografitë e saj.

Lexoni: Facebook pranon se i gjurmon njerëzit në internet, duke parë çfarë ata kërkojnë

Duke i zmadhuar fotot, Sato ishte në gjendje të dallonte detaje që tregonin se cilin stacion të trenit frekuentonte viktima. Duke i analizuar këto pamje përmes Google Street View, ai gjeti stacionin dhe ndoqi viktimën e tij, tha policia.

Sato, i cili u arrestua të martën, gjithashtu i tha policisë se ai studioi detaje të apartamentit të saj, siç ishte vendosja e perdeve dhe drejtimi i dritës natyrale që hynte në dritare, për të kuptuar se në cilën ndërtesë jetonte ajo.

Lexoni: Telefoni Google Pixel së shpejti do të zbulojë nëse keni pësuar aksident me makinë dhe automatikisht do të thërrasë urgjencën

Pak para mesnatës së 1 shtatorit, ai dyshohet se sulmoi dhe ngacmoi gruan kur ajo hyri në ndërtesën e saj. Ai iku, por më vonë u identifikua nga pamjet e kamerave të sigurisë.

“Njerëzit duhet të jenë plotësisht të vetëdijshëm se postimi i fotove dhe videove në rrjetet sociale rrezikon ekspozimin e të dhënave personale,” tha një hetues për gazetën e përditshme japoneze Sankei Shimbun.

Cbsnews

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale