Një burrë japonez gjurmoi yllin e pop-it duke përdorur selfiet e saj
Përditësuar së fundmi: 10/10/2019

Një burrë japonez gjurmoi yllin e pop-it duke përdorur selfiet e saj

Share
nga Eridon Elshani
Tet 10, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Policia e Tokios ka akuzuar një burrë të papunë 26-vjeçar për sulmin ndaj një gruaje në Tokio, të cilën ai e gjurmoi duke përdorur një kombinim të selfie-ve të saj dhe Google Street View.

I pyetur se si e gjeti adresën e viktimës, një idhull i muzikës pop në të 20-at e saj, i dyshuari Hibiki Sato i befasoi hetuesit duke rrëfyer se si, duke vëzhguar me durim selfie-t e rrjeteve sociale të viktimës, ai ishte në gjendje t’i bashkonte të dhënat duke analizuar me kujdes peizazhin e pasqyruar në fotografitë e saj.

Lexoni: Facebook pranon se i gjurmon njerëzit në internet, duke parë çfarë ata kërkojnë

Duke i zmadhuar fotot, Sato ishte në gjendje të dallonte detaje që tregonin se cilin stacion të trenit frekuentonte viktima. Duke i analizuar këto pamje përmes Google Street View, ai gjeti stacionin dhe ndoqi viktimën e tij, tha policia.

Sato, i cili u arrestua të martën, gjithashtu i tha policisë se ai studioi detaje të apartamentit të saj, siç ishte vendosja e perdeve dhe drejtimi i dritës natyrale që hynte në dritare, për të kuptuar se në cilën ndërtesë jetonte ajo.

Lexoni: Telefoni Google Pixel së shpejti do të zbulojë nëse keni pësuar aksident me makinë dhe automatikisht do të thërrasë urgjencën

Pak para mesnatës së 1 shtatorit, ai dyshohet se sulmoi dhe ngacmoi gruan kur ajo hyri në ndërtesën e saj. Ai iku, por më vonë u identifikua nga pamjet e kamerave të sigurisë.

“Njerëzit duhet të jenë plotësisht të vetëdijshëm se postimi i fotove dhe videove në rrjetet sociale rrezikon ekspozimin e të dhënave personale,” tha një hetues për gazetën e përditshme japoneze Sankei Shimbun.

Cbsnews