Një avion supersonik “Air Force One” për presidencën amerikane

Një avion supersonik “Air Force One” për presidencën amerikane

avion supersonik

Air Force One, është një nga aeroplanët më të shpejtë të pasagjerëve në botë. Ai është një aeroplan i modifikuar i serisë Boeing 747-200B dhe mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 0,84 mach, e barabartë me rreth 1040 kilometra në orë. Por Pentagoni dëshiron që avioni të fluturojë shumë më shpejt.

Forcat Ajrore të SHBA-së i kanë dhënë një kontratë kompanisë Exosonic në mënyrë që ajo të fillojë të projektojë një avion presidencial që mund të udhëtojë me shpejtësi supersonike – mbi 1 mach, ose mbi 1235 kilometra në orë.

Çmimi i hulumtimit, me vlerë 1 milion dollarë, do të financojë punën për të modifikuar aeroplanët ekzistues të Exosonic në një avion të nivelit presidencial.

Exosonic do të ‘zhvillojë një avion ekzekutiv supersonik që do të lejojë vendimmarrësit dhe ekipet kryesore zyrtare të udhëtojnë nëpër botë në gjysmën e kohës që duhet tani!” – njoftoi Qendra e Menaxhimit të Forcave Ajrore, në një postim në Twitter, javën e kaluar.

Washington Times

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0