Niset më në fund Falcon Heavy. Musk bën historinë!


Pas një pritje të gjatë, raketa Falcon Heavy e ndërtuar nga kompania e Elon MuskSpace X, ka bërë nisjen e saj përmes një reje gjigande flake dhe tymi. Raketa është më e fuqishmja në botë dhe përsa i përket historisë, renditet e dyta në fuqi vetëm pas raketave kozmike të periudhës Apollo, që NASA përdori për të dërguar ekuipazhet në hënë.Pas nisjes, u bë dhe shkëputja e 3 motorëve shtytës të raketës, 2 nga të cilat u ulën në mënyrë të kontrolluar, paralelisht në dy stacione nisjeje në Cape Canaveral, Florida. Motori i tretë shtytës, supozohej të ulej në një anije në oqeanin Atlantik, por kompania nuk e shpjegoi fatin e saj, pasi një kamera regjistruese u shkëput për shkak të dridhjeve të raketës.

Themeluesi i kompanisë dhe CEO i saj, miliarderi Elon Musk dërgoi në hapësirë në brendësi të Falcon Heavy, një nga makinat e tij, më saktësisht një Tesla Roadster të kuqe, brenda të cilës një pilot kukull të quajtur ‘Starman’ dhe radion e makinës që luan këngën Space Odyssey nga David Bowie. Në kroskotin e makinës, u pa të ishte vendosur në mënyrë ironike edhe një karton me shkrimin ‘’Don’t Panic’. Një video në kohë reale nga kamera e vendosur në makinë, u publikua nga vetë Musk në rrjetet sociale nën habinë e miliona shikuesëve, të cilët vëzhgonin panoramën mahnitëse të hapësirës nga këndvështrimi i pilotit ‘Starman’.

Suksesi i vërtetë i këtij misioni ndër të tjera, qëndron në faktin se kjo nisje shërben si pararojë për misione të tjera më të lira, përsa u përket kostove. Space X ka llogaritur shpenzimet për Falcon Heavy në $90 milionë ndërsa krahasuar me të, raketa SLS e kompanisë së madhe hapësinore NASA, pritet të kushtojë rreth $1 miliardë për fluturim.

Musk tregon edhe një herë tjetër se vizioni i tij mund të bëhet realitet dhe këtë e bën pikërisht në fushën më të vështirë që është hapësira. Diçka është të ndërtosh makina elektrike apo bateri të mira, diçka tjetër është të dërgosh një raketë në hapësirë dhe për më tepër në një mënyrë të tillë spektakolare. Musk po bën historinë!

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale