Nis vaksinimi në Serbi

vaksinimi

Ka nisur sot në Serbi vaksinimi i popullsisë kundër virusit COVID-19. E para që mori vaksinën e kompanive Pfizer dhe BioNtech në Institutin “Torlak” për Virologjinë ishte kryeministrja Ana Brnabiç. Vaksinën e mori edhe ministri i Punës si dhe dy virologë, anëtarë të shtabit të krizave.

Sasitë e para prej 4800 vaksinash të Pfizer dhe BioNtech mbërritën në Serbi të martën dhe kanë nisur të vaksinohen personat mbi 70 vjeç, në shtëpitë e të moshuarve në Beograd dhe Novi Sad. Serbia është vendi i parë në rajon që siguroi vaksinën nga kompanitë Pfizer dhe BioNtech. Sipas zyrtarëve, 20 mijë doza të tjera të vaksinës pritet të mbërrijnë brenda disa ditësh, ndërkohë që 340,000 doza të tjera priten në muajin janar.

Lexo: Vaksinimi në Shqipëri gjatë janar-mars 2021. Flet Silva Bino për DW

Sipas planit të vaksinimit në BE, do t’u bëhet fillimisht personave mbi 70 vjeç në azile. Pas punonjësve dhe njerëzve, pas 15 ditësh nuset me punonjësit e mjekësisë.

Vaksinimi në masë pritet të nisë në prill, sipas ministrit të shëndetësisë Zlatibor Lončar. Vaksinimi në Serbi do të jetë vullnetar dhe falas, kanë theksuar zyrtarët në disa raste.

EuropeanWesternBalkans

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale