Nis riparimi i autostradës Tiranë-Durrës. Rritet shqetësimi për trafikun  

Nis riparimi i autostradës Tiranë-Durrës. Rritet shqetësimi për trafikun  


Nëse rruga Tiranë-Durrës ju ka shqetësuar, tashmë priten përmirësimet. Java ka nisur me punime në autostradën e këtij segmenti.

Por, nisja e punimeve në qershor, ka ngjallur debat për trafikun që mund të krijohet në prag të pikut të turizmit detar.

Që me nisjen e punimeve ka pasur shtim të trafikut në rrugën dytësore në dalje dhe hyrje të kryeqytetit.

Ministri i Infrastrukturës, Damian Gjiknuri ka theksuar nga Vora, tha se kompanitë do të punojnë edhe natën për të përfunduar sa më shpejt ndërhyrjen.

“Brenda Qershorit ky segment do të jetë plotësisht i riparuar dhe do të jetë i hapur për trafikun. Pra bëhet fjalë vetëm për dy javë shqetësime’’, ka theksuar Ministri.

Punimi konsiston në një ndërhyrje emergjente për riparimin e shtresave të dëmtuara asfaltike. Sipas tij, kantieret janë të domosdoshme megjithëse kanë gjithmonë probleme.

Drejtoria e Rrugëve po bashkëpunon me policinë e shtetit për një disiplinë më të mirë të trafikut.

Megjithatë, ministri Gjiknuri tha se “Qytetarët që duan të shkojnë në jug, e mira është të marrin rrugën e Elbasanit dhe të shkojnë nga Rrogozhina”.

Ju mund të lexoni edhe: Gjiknuri: tarifë kalimi, ose taksë të gjithë shqiptarëve për rrugën Durrës-Morinë

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0