Ngrohja globale ”turbo”, fshihen mijëra vite të ftohta

Ngrohja globale ka shkaktuar trazira dhe në vetëm 150 vjet ka arritur të anulojë procesin që në 6 500 vitet e fundit ka parë temperatura mjaft të ulëta. Kjo zbulim i shkencëtarëve u botua në revistën ”Scientific Data” nga klimatologët e Universitetit të Arizonës Veriore, të koordinuar nga Darrell Kaufman.

Studimi rikonstruktoi variacionet në temperaturat mesatare globale të Tokës në 6 000 vitet e fundit. Në këtë mënyrë ishte e mundur të rindërtohej ndryshimi i madh që ndodhi në Holocene, periudha gjeologjike që filloi rreth 12 000 vjet më parë dhe në të cilën ndodhet Toka aktualisht.

”Rezultatet tregojnë se ngrohja globale ka arritur nivele të paparë dhe para ngrohjes, Toka ndodhej në një ftohje globale”, theksoi Kaufman.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale