Ngritja e ekonomisë "freelancer" - Business Magazine Albania

Ngritja e ekonomisë “freelancer”


Ndihem keq për të diplomuarit nga universiteti.

Ata paguajnë qindra e mijëra dollarë për arsimim dhe një copë letër. Ata u dërgojnë rezumenë e tyre dhjetëra kompanive dhe presin për një përgjigjie. Dhe më pas u duhet të presin ende. Ata vazhdojnë të presin, presin, dhe presin. Ndërsa ata presin borxhet e tyre nuk largohen. Shpenzimet e tyre të jetesës nuk ndërpriten papritur derisa dikush t’u ofrojë një punë. Niveli i stresit rritet. Vetëbesimi bie. Dhe sikur të mos mjaftonte, është edhe një problem tjetër me pritjen.

Akti i pritjes çon në rritjen profesionale reaktive. Me fjalë të tjera, kompleti i zotësive tuaja nuk fillon derisa ju të fitoni punën.

Ky nuk ka pse të jetë rasti, dhe tregu në rritje i shkrimtarëve të pavarur në të gjithë Shtetet e Bashkuara tregon se profesionistët e rinj janë gati për ndryshim. Sapo stigmatizohet si dembelizëm ose mospunësim, fjala “freelancer” po fillon të marrë këto konotacionet negative. Por mos më besoni mua, le të shikojmë shifrat.

Ka rreth 53 milionë freelancer në Amerikë sot. Deri në 2020-ën, 50% e forcës punëtore amerikane do të jetë e përbërë nga shkrimtarë të pavarur (kjo nuk do të thotë se ata janë shkrimtarë të pavarur me kohë të plotë, por një në çdo dy punonjës do të jetë një shkrimtar i pavarur deri në njëfarë kapaciteti të tij/saj). Kjo punë sipas kërkesave, ekonomi e çastit po përhapet gjithmonë e më shumë midis profesionistëve të pavarur të cilët po përdorin smartphonat dhe teknologjinë për të krijuar ekosisteme pune të cilat u pëlqejnë. Kush thotë që nuk mund të ngasësh një Uber në mëngjes, të dizenjosh një website gjatë pasdites dhe të përgatisni ushqimin e kompanisë suaj natën? Ekonomia e vjetër do t’ju bënte të besonit se duhet të zgjidhni një punë, të punoni shumë për 40 vitet e ardhshme në atë kompani dhe më pas të dilni në pesnion. Por jo ekonomia e re. Sa më i shumëllojshëm bagazhi i zotësive tuaja, aq më shumë mundësi do hasni në rrugën tuaj.

E themeluar nga vizionari Sebastian GYR, Tispr ka si vizion dhe përqafon këtë forcë të re punëtore alternative. Për këtë arsye, Sebastian dhe skuadra e tij krijoi Tispr, një treg hiperlokal nëpërmjet telefonave që lidh personat e aftë të pavarur dhe të talentuar me të tjerë të cilët kanë nevojë për këto shërbime. Tispr është bërë numri një që lidh konsumatorët me ofruesit nëpërmjet telefonave.

Kjo përqasje lokale për krijimin e një ekosistemi të vlerave të përbashkëta ripersonifikon punën. Shërbimet radhiten që nga zhvilluesë të faqeve të internetit deri te role më pak tradicionale si fotografuesë të zhytësve në ujë, kloun italianë etj. Nuk dini ç’të bëni të Premten në darkë? Telefononi një kloun që të vijë dhe të përformojë në apartamentin tuaj për ty dhe miqtë tuaj.

Kjo platformë është hapi i parë drejt unifikimit të forcës punëtore të fragmentuar. Momentalisht, miliona njerëz gumëzhijnë në kafene, kontaktojnë miq dhe të klientë të shkuar për të gjetur punë. Kjo lloj ekonomie është kthyer në një forcë pune të padukshme. Tispr do ta bëjë sërish të dukshsme, lokalisht dhë në pëllëmbën e dorës suaj. Imagjinoni sikur jeni vonë për një party dhe nuk kishit kohë të bënit make-up. Me klikimin e një butoni, një artist/e makeup-i mnd të vijë në shtëpinë tuaj. Po sikur të ishit një shkrimtare, dhe ndërsa artistja e makeup-it po aplikon dhuntitë e saj kreative në tonin e syve, ju tregon se ka nevojë për dikë që ta ndihmojë të bëjë website-n e saj të ri? Urime, intervista juaj fillon tani. Unë do të thosha se keni një nishan të mirë për punë.

Nëse mendoni për kompani si Airbnb, Uber, Getaround dhe të tjera, ato po eliminojnë humbjet. Ata po marrin burime të papërdorura dhe po krijojnë vlerë. Platforma të tilla bëjnë të njëjtën gjë me makina dhe apartamente (tani për tani). Tispr bën të njëjtën gjë me njerëzit, konkretisht zotësitë dhe talentet e tyre. Kur talenti i pashprehur i miliona njerëzve ka se ku shkon, atëherë jemi në rrugën e duhur.

Ashtu siç thotë Tispr, “le të flasim për punë.” Ku të firmos kontratën?

Sepse jam gati.

 

/Shkruar nga Brian Rashid, Publikuar nga Forbes.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0