Nëse përdorni këtë telefon mund të humbni të gjitha fotot tuaja - Business Magazine Albania

Nëse përdorni këtë telefon mund të humbni të gjitha fotot tuaja

fotot

Pavarësisht nëse e keni marrë atë dy javë më parë ose dy vjet më parë, telefoni juaj ka të ngjarë të mbajë qindra apo edhe mijëra fotografi të bëra nga ju. Në fund të fundit, rreth 85% e të gjitha fotografive tani bëhen nga telefonat tanë, sipas InfoTrends. Nga fotografitë e pushimeve verore me miqtë tek selfie-t e pushimeve të kaluara me të dashurit, fotografitë tuaja janë ndoshta disa nga pasuritë më të çmuara. Por nëse jeni dikush që i lë këto kujtime të çmuara të ruajtura vetëm në telefon, së shpejti mund të jeni në telashe. Një nga kompanitë më të mëdha telefonike atje po ndryshon mënyrën e ruajtjes së të dhënave të saj dhe kjo do të thotë që fotot tuaja do të fshihen përgjithmonë në fund të muajit të ardhshëm.

Samsung po shmang ruajtjen e fotografive në Samsung Cloud

Samsung nuk do t’i lejojë përdoruesit e smartfonëve të bëjnë back up galerinë e tyre të fotografive në Samsung Cloud. Kompania po inkurajon klientët që të krijojnë kopje rezervë të fotografive të tyre duke përdorur shërbimin OneDrive të Microsoft.

Siç thotë Samsung në faqen e saj të internetit në lidhje me ndryshimin, “Gallery Sync dhe Drive storage për My Files nuk do të mbështeten më nga Samsung Cloud dhe të dhënat tuaja do të fshihen”. Përdoruesit e Samsung në Grupin 1 duhet të shkarkojnë dhe të lëvizin çdo fotografi të ruajtur në Samsung Cloud deri më 30 Shtator, ndërsa klientët në Grupin 2 kanë afat deri më 30 Nëntor.

Grupet përcaktohen nga cili vend keni zgjedhur kur u regjistruat për herë të parë në llogarinë tuaj Samsung. Nëse keni zgjedhur SHBA, ka të ngjarë të jeni në Grupin 1, por Forbes thekson se mund të jetë më e sigurtë të shkarkoni fotot tuaja para afatit të shtatorit pasi Samsung thotë, “Këto funksionalitete mund të përfundojnë dhe të dhënat tuaja mund të fshihen para kohe edhe para datës zyrtare e përfundimit”.

Lexoni: Samsung Electronics njofton Vizionin e Qëndrueshmërisë për Mobile: Galaxy for the Planet

Nëse nuk i kopjoni fotot dhe videot tuaja, ato do të fshihen përgjithmonë

Pavarësisht nëse i zhvendosni apo jo fotot tuaja, të gjitha imazhet dhe videot e ruajtura në Samsung Cloud do të fshihen përfundimisht, “me sa duket në një përpjekje për të ulur kostot e ruajtjes”, thotë Forbes. Samsung thotë se fotot e një përdoruesi do të fshihen përgjithmonë nga cloud 60 ditë pasi të shkarkojnë të dhënat e tyre ose në datën e ndërprerjes, cilado që vjen e para.

Samsung po paralajmëron gjithashtu klientët që të mos presin deri në minutën e fundit për të shkarkuar fotot e tyre. “Kur t’i afrohet datës përfundimtare, mund të mos jeni në gjendje t’i shkarkoni të dhënat tuaja pa probleme për shkak të rritjes së numrit të përdoruesve,” paralajmëron kompania.

Pavarësisht fshirjes së fotografive dhe videove, Samsung Cloud do të rezervojë të dhëna të tjera, si kontaktet, shënimet e kalendarit dhe shënime të tjera.

Fotografitë dhe videot tuaja gjithashtu nuk do të fshihen nëse aktualisht ruhen direkt në telefonin tuaj; do të preken vetëm mediat e ruajtura në cloud.

Mund të shkarkoni fotot tuaja në kompjuterin tuaj nëse nuk keni hapësirë ​​të mjaftueshme për ruajtje në telefon

Nëse keni foto që janë në Samsung Cloud, mund t’i shkarkoni në telefon ose kompjuter. Në telefonin tuaj, do t’ju duhet të shkoni në menunë tuaj kryesore të Settings, zgjidhni “Accounts and backup” dhe lëvizni poshtë derisa të shihni “Looking for something else” dhe klikoni në linkun Samsung Cloud, e cila do t’ju kërkojë të shkarkoni fotot tuaja.

Por nëse nuk keni hapësirë ​​të mjaftueshme në telefonin tuaj, gjithashtu mund t’i shkarkoni fotografitë tuaja në internet përmes faqes së internetit Samsung Cloud.

Ose, mund ta bësh Samsung ta bëjë këtë për ty

Përndryshe, thotë Samsung, ju mund të zgjidhni integrimin në OneDrive, i cili do të “transferojë në mënyrë të sigurtë” të dhënat tuaja nga Samsung Cloud në OneDrive.

Nëse i keni fshirë njoftimet që ju ka sjellë Samsung ose nuk mund t’i shihni njoftimet, mund të integroheni me OneDrive duke zgjedhur ‘Link with OneDrive’ në menunë Gallery Settings.

Sidoqoftë, pasi të ketë përfunduar transferimi, “të gjitha të dhënat e sinkronizuara/të ruajtura të Samsung Cloud dhe Drive do të fshihen”.

Lexoni: Samsung do të investojë 206 miliardë dollarë deri në vitin 2023 për rritjen post-pandemike

/yahoo

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0