Nëse nuk jeni të vaksinuar, ju ndaloheni të shkoni në këto 5 destinacione të njohura - Business Magazine Albania

Nëse nuk jeni të vaksinuar, ju ndaloheni të shkoni në këto 5 destinacione të njohura

destinacione

Në fillim të kësaj vere, kur normat e vaksinimit ishin të larta dhe rastet e COVID ishin më të ulëta, dukej sikur bota po hapej përsëri. Baret dhe restorantet u kthyen në normalitet, vendet e dasmave filluan të prenotohen, koncertet u rikthyen dhe njerëzit u lidhën përsëri me miqtë dhe familjen që nuk i kishin parë prej muajsh. Zbutja e re e kufizimeve mund t’ju ​​ketë bërë madje me entuziazëm të bëni plane udhëtimi, një aktivitet tjetër që u ndalua për shkak të pandemisë. Sidoqoftë, do t’ju duhet të bëni disa kërkime para se të rezervoni fluturimet tuaja. Ndërsa normat e vaksinimit janë ngadalësuar dhe rastet janë rritur, situata në të gjithë botën është përkeqësuar dhe tani, shumë destinacione të njohura po kufizojnë turizmin vetëm për udhëtarët e vaksinuar. Më poshtë janë disa vende në të cilat nuk mund të shkoni nëse jeni të pavaksinuar.

  1. Grenadë

Grenada ka qenë prej kohësh një destinacion i kërkuar udhëtimi për ata që duan të thithin diellin e ngrohtë të Karaibeve. Sidoqoftë, këtë vit, zhytja në ujërat e kristaltë të Grenadës nuk do të ndodhë nëse nuk jeni plotësisht të vaksinuar. Që nga 31 korriku, oficerëve të emigracionit në Grenada iu tha që të ndalonin hyrjen e vizitorëve të pavaksinuar kundër COVID-19, me përjashtim vetëm qytetarët ose banorët e Grenadias. Ministria e Shëndetësisë thotë se kushdo që dëshiron të shkojë në këtë ishull të mrekullueshëm duhet të aplikojë për autorizim udhëtimi, të tregojë dëshmi të vaksinimit dhe të sigurojë një test negativ COVID-19 brenda 48 orëve nga mbërritja në aeroport. Nëse jeni duke pushuar me fëmijë nën moshën 13 vjeç të cilët nuk mund të vaksinohen, Grenada urdhëron një karantinë shtesë 48-orëshe.

  1. Spanjë

Shtatori dhe Tetori janë muajt kryesorë për turizmin në Spanjë. Moti i këndshëm, festivalet dhe prova e verës e bëjnë atë një periudhë ideale për të eksploruar vendin. Por nëse jeni duke kërkuar të vizitoni një vresht spanjoll ose të vizitoni Lagjen Gotike, së pari duhet të bëni dozat tuaja. Që nga 6 shtatori, kufizimet e udhëtimit për qytetarët e huaj janë rritur. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Spanjës, hyrja në vend për qëllime jo thelbësore udhëtimi tani kërkon dëshmi të vaksinimit.

Lexoni: Kaosi i udhëtimit do të zgjasë përtej verës

  1. Suedi

Suedia ka një reputacion si një nga vendet më të lumtura dhe më të sigurta në botë. Turistët mblidhen në këtë vend nordik për parqet kombëtare që të lënë pa frymë dhe kulturën unike, por tani për tani, asnjë turist nuk mund ta vizitojë, duke lënë mënjanë statusin e vaksinimit. Sipas Visit Sweden, “ekziston një ndalim për udhëtimet jo thelbësore në Suedi nga vendet jashtë BE/EEA.” Ndalimi zgjat deri në fund të tetorit, në të cilën udhëtarët jashtë BE/EEA do të lejohen të vizitojnë vendin për sa kohë që ata ofrojnë prova të vaksinimit kundër COVID-19.

  1. Turks dhe Caicos

Plazhet e mrekullueshme, limanet me rërë dhe zhytjet e mahnitshme i bëjnë këta ishuj tropikal destinacione të lakmuara turistike. Sipas Qeverisë së Ishujve Turks dhe Caicos, turizmi është i mirëpritur dhe karantinat nuk kërkohen në ishull, por vetëm nëse jeni plotësisht të vaksinuar. Përveç dëshmimit të statusit të vaksinimit, turistët gjithashtu duhet të sjellin dëshmi të një testi negativ të COVID.

  1. Trinidad dhe Tobago

Megjithëse kufijtë e Trinidad dhe Tobago u rihapën në korrik, ky destinacion i Karaibeve ka disa kufizime serioze për momentin. Jo vetëm që ka një shtetrrethim ditor mbarëkombëtar nga ora 21:00 deri në 5 të mëngjesit, por vetëm turistët e vaksinuar janë të mirëpritur në ishuj. “Shtetasit dhe jo-shtetasit e vaksinuar plotësisht mund të hyjnë përmes aeroporteve në Trinidad dhe Tobago,” shpjegon qeveria, por “jo-shtetasit e pavaksinuar NUK do të lejohen të hyjnë në Trinidad & Tobago.” Lejohen vetëm shtetas të pavaksinuar, por edhe ata duhet të përfundojnë një karantinë të detyrueshme 14-ditore në një hotel të miratuar dhe të mbikëqyrur nga shteti.

/bestlifeonline

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0