Nëse keni këto 7 gjëra atëherë ju jeni më të pasur sesa mendoni

Nëse keni këto 7 gjëra atëherë ju jeni më të pasur sesa mendoni


Kush nuk dëshiron të bëhet i pasur. Por nuk është e lehtë të bëhesh i pasur aq shpejt. Ndonjëherë duke punuar fort apo fati i bëjnë njerëzit e pasur. Në epokën e teknologjisë dhe internetit ju mund të blini dhe të shisni çdo gjë. Ju mund shisni shumë objete të rralla sot në ankand me çmime të larta.

Këtu janë disa nga artikujt që mund të shiten me çmime shumë të larta.

  1. Ushqime të vjetra

Për çdo ushqim të vjetër, gustatorët dhe koleksionistët shpesh paguajnë shumë para. Të tilla si seri të kufizuara të produkteve ose thjesht mallra përkujtimore si kuti të vjetra drithi ose salcë Szechuan, interes në të cilin është zgjuar pas vëmendjes së rrjeteve sociale. Në foto, ju mund të shihni pije energjike nga koleksioni i limituar i Michael Jordan, të cilin shitësi e ka vlerësuar në 16,999 dollarë.

Lexoni: OBJEKTET MË TË MIRA QË NUK MUND TË PËRMIRËSOHEN MË TEJ

  1. Botimet e para dhe të rralla të librave

Shembulli më i mirë i botimit të rrallë dhe të kufizuar të librit do të jetë botimi i parë legjendar i J.K. Rowling “Harry Potter dhe Guri Filozofik”. Libri u botua në 500 kopje dhe me një gabim në emrin e shkrimtarit. Sot është një botim i rrallë: duke u shitur për £ 43,500 në ankand.

  1. Telefonat celularë unike

Çdo ditë markat e ndryshme botërore po dalin me modele të rinj telefonash, por telefonat e vjetër janë gjithmonë më të veçantët, si për shembull gjenerata e parë e iPhone-ëve apo telefonat celularë të viteve ’80 dhe ’90, të cilët janë vendosur për shitje për disa mijëra dollarë. Në këtë rast, pamja dhe efikasiteti i telefonit vlerësohet. Për shembull, 2 iPhone të çpaketuar 2Gs janë në shitje për $ 12,999.

  1. Pajisje lojërash të vjetra

Në këtë kategori më të njohurat janë Tamagotchi (deri në 2.000 dollarë), “portable Game boy” (deri në 6.500 dollarë) dhe natyrisht, ylli i ankandeve: Nintendo NES.

  1. Lodrat e rralla

Nëse mendoni për lodrat e rralla, Lego të vjen së pari, por duhet të shikoni edhe lodrat interaktive të Furby (deri në $ 1,000) dhe elefanti unik blu Peanut. Sa për Lego, prototipi Darth Vader u shit për gati 9.999 dollarë. Lodrat e Kinder Surprise nuk janë objekte të vlefshme për ankand në këto momente.

  1. Sende tradicionale të koleksionueshme

Fjala koleksion lidhet kryesisht me mbledhjen e monedhave, pullave ose kartave. Por, në këtë rast nuk ka të bëjë me monedha apo karta. Do të thotë se vlera e një sendi të caktuar përcaktohet nga pamja e tij dhe numri i kopjeve të ruajtura.

Për shembull, një nga kartat më të vlefshme është Illustrator Pikachu. Ka vetëm 6 prej tyre në botë dhe çmimi i një prej tyre arrin në 150,000 dollarë. Sa për monedhat, ka dhjetëra burime që ju ndihmojnë të gjeni vlerën e një monedhe të veçantë.

  1. Monedhat e rralla

Në vitin 2007, u vunë në qarkullim një monedhë prej 2 euro kushtuar Grace Kelly, e cila kushton midis 600 dhe 1.000 euro. Janë bërë vetëm 20,000 prej tyre.

Lexoni: Del në treg kartmonedha më e re gjermane me vlerë 0€

1 cent italian doli në qarkullim në Itali 15 vjet më parë dhe kushton rreth 6,000 euro. Pse? Monedhat, të nxjerra në vitin 2002, kanë të njëjtin dizajn si monedha 2 cent.

burimi: qatarscoop

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0