Nëse doni të pleqëroni mirë duhet t'i jepni përparësi miqësisë - Business Magazine Albania

Nëse doni të pleqëroni mirë duhet t’i jepni përparësi miqësisë

miqësi

Midis të rriturve të moshuar, miqësitë janë në të vërtetë një parashikues më i fortë i shëndetit dhe lumturisë sesa marrëdhëniet me anëtarët e familjes, tregon hulumtimi.

Në dy studime që përfshinë gati 280,000 njerëz, William Chopik, asistent profesor i psikologjisë në Universitetin Shtetëror të Miçiganit, gjithashtu zbuloi se miqësitë bëhen gjithnjë e më të rëndësishme për lumturinë dhe shëndetin e dikujt gjatë gjithë jetës.

“Miqësitë bëhen edhe më të rëndësishme kur plakemi”, thotë Chopik. “Mbajtja e disa miqve vërtet të mirë përreth mund të bëjë një ndryshim në shëndetin dhe mirëqenien tonë. Kështu që është e mençur të investosh në miqësitë që të bëjnë më të lumtur”.

Për studimin e parë, Chopik analizoi informacionin e sondazhit në lidhje me marrëdhëniet dhe shëndetin dhe lumturinë e vetëvlerësuar nga 271.053 pjesëmarrës të të gjitha moshave nga gati 100 vende. Studimi i dytë shqyrtoi të dhënat nga një sondazh i veçantë në lidhje me mbështetjen / tendosjen e marrëdhënieve dhe sëmundjen kronike nga 7,481 të moshuar në Shtetet e Bashkuara.

Sipas studimit të parë, të dy marrëdhëniet familjare dhe ato të miqve ishin të lidhura me shëndetin dhe lumturi më të plotë në përgjithësi, por vetëm miqësitë u bënë një parashikues më i fortë i shëndetit dhe lumturisë në moshat e mëdha.

Studimi i dytë gjithashtu tregoi se miqësitë ishin shumë me ndikim – kur miqtë ishin burim i tendosjes, pjesëmarrësit raportuan më shumë sëmundje kronike; kur miqtë ishin burimi i mbështetjes, pjesëmarrësit ishin më të lumtur.

Chopik thotë se kjo mund të jetë për shkak të natyrës opsionale të marrëdhënieve – që me kalimin e kohës, ne i mbajmë miqtë që na pëlqen dhe na bëjnë të ndihemi mirë dhe t’i heqim pjesën tjetër. Miqtë gjithashtu mund të sigurojnë një burim mbështetjeje për njerëzit që nuk kanë bashkëshortë ose për ata që nuk mbështeten në familje në kohë nevoje. Miqtë gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e vetmisë tek të rriturit e moshuar që mund të përjetojnë pikëllim dhe shpesh rizbulojnë jetën e tyre shoqërore pasi të dalin në pension.

Marrëdhëniet familjare shpesh janë gjithashtu të këndshme, thotë Chopik, por nganjëherë ato përfshijnë ndërveprime serioze, negative dhe monotone.

Lexo: 6 arsye përse ndodhin keqkuptimet

“Tani ka disa studime që fillojnë të tregojnë se sa e rëndësishme mund të jetë miqësia për të

rriturit e moshuar. Përmbledhjet e këtyre studimeve tregojnë se miqësitë parashikojnë lumturinë e përditshme më shumë dhe në fund të fundit sa do të jetojmë, më shumë sesa marrëdhëniet bashkëshortore dhe familjare”, thotë ai.

Miqësitë shpesh zënë një vend të dytë në hulumtimin e marrëdhënieve, shton Chopik. Kjo duket e çuditshme, veçanërisht duke marrë parasysh se ato mund të jenë më me ndikim për lumturinë dhe shëndetin tonë sesa marrëdhëniet e tjera.

Miqësitë na ndihmojnë të heqim vetminë, por shpesh janë më të vështira për t’u mbajtur gjatë gjithë jetës, thotë ai. Nëse një miqësi i ka mbijetuar testit të kohës, ju e dini që duhet të jetë një miqësi e mirë – një person tek i cili drejtoheni shpesh për ndihmë dhe këshilla dhe një person që dëshironi në jetën tuaj.

WeForum

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0