Në vitin 2030 njerëzit do të vizitojnë Marsin


Qeveria Amerikane ka hartuar një plan për të dërguar disa njerëz në Mars në dekadën e ardhshme, ka thënë Presidenti Obama ditën e Martë.

Qeveria do të bashkëpunojë me kompani private për të realizuar udhëtimin e gjatë për në planetin e kuq. Hapi i parë do të jetë dërgimi i individëve në Stacionin Hapësinorë Ndërkombëtarë – kjo do të realizohet gjatë këtyre dy viteve.

Obama ka thënë se ky mision do t’i mësojë njerëzit si të jetojnë larg Tokës – diçka që në të ardhmen do të jetë tepër e dobishme.

“Ne kemi vendosur një qëllim të qartë për historinë e njerëzimit në hapësirë: dërgimi i tyre në Mars deri në vitin 2030 dhe kthimi i tyre shëndosh e mirë në Tokë, me ambicien që një ditë njerëzit do të rrinë atje për një kohë më të gjatë,” ka deklaruar Obama në një shkrim të publikuar nga CNN.

Duket vërtetë fantastike kur mendon njerëzit duke u hedhur pupthi në Mars, por Obama nuk përmendi faktin se rrezet kozmike të hapsirës mund të dëmtojnë eksploruesit nga Toka…

/Vice.com

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale