Në Tiranë do të mbahet Java Kulturore Braziliane. Një përvojë e rrallë - Business Magazine Albania

Në Tiranë do të mbahet Java Kulturore Braziliane. Një përvojë e rrallë

Nga data 21-29 qershor në Tiranë do të mbahet Java Kulturore Braziliane. Ky event do të sjellë një përzierje të pasur të artit, muzikës dhe kinemasë braziliane për publikun shqiptar.

Ajo do të çelet me Natën Poetike Braziliane, një përvojë e rrallë që ndërthur bukurinë e poezisë me tingujt e përkryer të pianos. Publiku do të ketë rastin të përjetojë frymën e letërsisë braziliane përmes interpretimeve të veprave të njohura. Interpretimi do të jetë në dy gjuhë, shqip dhe portugalisht, dhe do të marrë jetë nga publikues, përkthyes dhe pjesëtarë të komunitetit brazilian. Do të lexohen vepra nga autorë të njohur brazilianë si Hilda Hilst, Fernando Pessoa, novela “The Psychiatrist” nga Machado de Assis dhe vepra nga Miguel Torga.

lexo:Publikohet libri ‘Lidershipi’ nga Prof.Nazmi Xhomara dhe Prof. Fleura Shkembi. Ja komentet e tyre të para

Më 24 qershor do të mbahet koncerti i harqeve “Camerata Balcanica”. Camerata Balcanica bashkon artistë të rinj të muzikës klasike nga Ballkani Perëndimor. Një grup prej 10 muzikantësh, të përbërë nga katër violina, dy viola, dy cello dhe një bas, do të performojnë disa pjesë muzikore të zgjedhura braziliane. Ky grup përbëhet nga artistë të rinj dhe të talentuar të muzikës klasike nga Ballkani Perëndimor, të cilët do të sjellin në skenë një përvojë të jashtëzakonshme muzikore.

Më 25 qershor, në kinema “Millenium” do të shfaqet filmi brazilian “Behind the Sun”. Filmi i vitit 2001 realizuar me regji të Walter Salles dhe frymëzuar nga “Prilli i Heshtur” i autorit shqiptar Ismail Kadare, është një dramë e fuqishme që eksploron konfliktet familjare dhe hakmarrjen në një fshat të izoluar në Brazilin verior. Filmi është vlerësuar për narrativën e tij të thellë dhe vizualet e mrekullueshme, duke ofruar një pasqyrë të pasur të kulturës dhe historisë braziliane.

Këto aktivitete janë vetëm disa nga ngjarjet që do të mbahen gjatë Javës Kulturore Braziliane në Tiranë, duke ofruar një mundësi të veçantë për publikun shqiptar të njohë dhe të vlerësojë artin dhe kulturën e pasur të Brazilit.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0