Në moshën 96-vjeçare Giuseppe është i diplomuari më i vjetër në Itali

Giuseppe Paterno është studenti më i vjetër në Itali. Ai është 96 vjeç dhe ka deklaruar se kur ishte i ri nuk kishte mundësi të mbaronte shkollën. Ai ka dy fëmijë dhe 4 nipër e mbesa. Ishte viti 2017 kur ai vendosi të regjistrohet në Universitetin e Palermo-s, dhe nuk është ndalur që nga ajo kohë. Në tre vjet ai ka fituar shumë njohuri dhe ka pasur gjithnjë nota të shkëlqyera. Ai u diplomua në degën Histori- Filozofi.

Giuseppe u shpreh se iu desh të punonte që në moshë të vogël, pasi vinte nga një familje e varfër deh nuk pati mundësi të ndiqte shkollën.Por pasioni për shkollën e shoqëroi gjithë jetën, deri sa erdhi momenti që ai të përmushte ëndrrën e tij. Ai gjithashtu shkroi një libër, pasi gruaja e tij vdiq. Ishte 29 korriku i vitit 2006 dhe në të njëjtën ditë, 14 vjet më vonë, Giuseppe u shpall doktor: “Një rastësi që më bën të mendoj”, u shpreh ai”.

Huffingtonpost

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale