Ndotja me karbon në atmosferë shënon rekord të të gjitha kohërave - Business Magazine Albania

Ndotja me karbon në atmosferë shënon rekord të të gjitha kohërave

Ndotja me karbon në atmosferë shënon rekord të të gjitha kohërave

Ndërsa Amerika Jugperëndimore përballet me temperatura të panatyrshme të larta qiellore të shkaktuara nga një “kupolë nxehtësie” shkatërruese, shkencëtarët thonë se dioksidi i karbonit – një gaz ndotës serrë i çliruar nga karburantet fosile, i provuar gjerësisht se ka një ndikim të madh në ngrohjen globale – ka arritur nivele rekord atmosferike.

Sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA), që nga maji, përqendrimi i dioksidit të karbonit në atmosferë arriti në gati 427 pjesë për milion. Siç vë në dukje NPR, kjo është një kërcim prej tre pjesësh për milion nga kulmi i vitit të kaluar, si dhe niveli më i lartë atmosferik i gazit serrë të matur ndonjëherë – dhe sipas studiuesve, ndikimet që ndryshojnë klimën e kësaj rritjeje shpërthyese po ndjehen në tokë, nga fatkeqësitë natyrore të intensifikuara deri te ngjarjet rekord të nxehtësisë.

“Gjatë vitit të kaluar, ne kemi përjetuar vitin më të nxehtë të regjistruar, temperaturat më të nxehta të oqeanit në rekord, dhe një varg në dukje të pafund valësh të nxehtit, thatësira, përmbytje, zjarre dhe stuhi,” tha administratori i NOAA Rick Spinrad në një deklaratë.

Lexo edhe: Inteligjenca Artificiale, më e rrezikshme se sa ngrohja globale?

“Ne duhet të pranojmë se këto janë sinjale të qarta të dëmit që ndotja e dioksidit të karbonit po i bën sistemit klimatik,” shtoi ai, “dhe të ndërmarrim veprime të shpejta për të reduktuar përdorimin e karburanteve fosile sa më shpejt që të mundemi.”

Sipas NOAA, studiuesit në Institutin e Oqeanografisë Scripps të Universitetit të Kalifornisë Jugore kanë monitoruar nivelet e dioksidit të karbonit që nga viti 1958. Për të qenë të qartë, CO2 është grumbulluar gradualisht që kur shkencëtarët filluan për herë të parë ta matnin atë. Por këto vitet e fundit kanë parë një përshpejtim rekord në këtë rritje historikisht të madhe, dhe sipas NOAA, shifrat e Scripps nga janari deri në prill për 2024 pasqyrojnë përqendrimin më të shpejtë të ndotjes së karbonit në atmosferë gjatë katër muajve të parë të çdo viti tjetër në historinë e institutit.

“Jo vetëm që CO2 tani është në nivelin më të lartë në miliona vjet,” tha Ralph Keeling, drejtori i laboratorit Scripps që mat CO2, në një deklaratë, por “ai gjithashtu po rritet më shpejt se kurrë.”

“Çdo vit arrin një maksimumin më të lartë për shkak të djegies së lëndëve djegëse fosile,” shtoi ai, “që çliron ndotje në formën e dioksidit të karbonit në atmosferë”.

Është një lajm i zymtë dhe vjen sërish në një moment kur ndikimet e ndryshimeve klimatike po ndihen nga komunitetet në mbarë botën. Ngjarjet shkatërruese të motit po përkeqësohen, ndërsa verat janë gjithnjë e më ekstreme – korriku i kaluar pa muajin më të nxehtë në histori dhe tashmë, në pjesën më të madhe të Amerikës, temperaturat e verës së këtij viti po kalojnë 20 deri në 30 gradë Fahrenheit përtej kufijve normalë të qershorit.

Futurism

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0