Ndotësit e mëdhenj prezantojnë planin 30 miliardë paundësh për uljen e emetimeve të karbonit - Business Magazine Albania

Ndotësit e mëdhenj prezantojnë planin 30 miliardë paundësh për uljen e emetimeve të karbonit

Disa nga firmat më të mëdha të Uellsit që lëshojnë gazra serrë kanë vendosur një plan prej 30 miliardë paund për të ulur plotësisht emetimet e tyre të karbonit. Rreth 40 kompani në Uellsin jugor duan të arrijnë objektivin prej zero emetimesh deri në vitin 2040 dhe të ulin emetimet e CO2 në rajon me 40%.

Grupi industrial i Uellsit të Jugut (Swic) pretendon se plani do të mbrojë më shumë se 100,000 vende pune, por do të kërkojë 30 miliardë paund investim.

Uellsi i Jugut është aktualisht rajoni i dytë më i madh ndotës në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të industrisë së tij të rëndë.

Grupi, i përbërë nga fabrikat e çelikut, rafineritë e naftës, fabrikat kimike, portet, universitetet dhe autoritetet lokale në rajon, tha se nevojiteshin urgjentisht një rrjet elektrik më i gjelbër dhe infrastrukturë për kapjen e hidrogjenit dhe karbonit.

Lexo edhe: Europa miratoi një nga ligjet më të rëndësishme në ndryshimin klimatik. Emetimi i karbonit do “kushtojë” më shumë

Plani, pretendohet, gjithashtu mund të “zhbllokojë” dekarbonizimin për bizneset dhe shtëpitë më të vogla.

Swic porositi një raport se si të zvogëlohen plotësisht emetimet e tyre të karbonit në më pak se dy dekada.

Chris Williams, kreu i dekarbonizimit industrial në Industry Wales, e quajti raportin një “udhërrëfyes hap pas hapi për dekarbonizimin e industrisë së Uellsit jugor dhe infrastrukturën e nevojshme për të arritur zero  emetime”.

“Industritë tona kanë nevojë për një plan solid, të mbështetur nga politika mbështetëse për t’i mundësuar ata të kryejnë udhëtimet e tyre individuale të dekarbonizimit,” shtoi ai./ BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0