NASA tregon si duket qielli i Jupiterit - Business Magazine Albania

NASA tregon si duket qielli i Jupiterit

Pamje mahnitëse, NASA tregon si duket qielli i Jupiterit

NASA ka publikuar foto se si do të dukej qielli i planetit më të madh i sistemit tonë, Jupiteri. Planeti gjigant i gaztë shfaqet me retë rrotulluese, stuhi të çmendura dhe breza ngjyrash, por shumica e pamjeve tona ndaj tij janë të sheshta. Një ekip shkencëtarësh me ndihmën e ndihmën e anijes kozmike Juno të NASA-s kanë mundur të sjellin në 3D pamjet se si do të dukeshin retë e egra të Jupiterit.
Shkencëtarët përdorën të dhënat e JunoCam për të ndërtuar harta dixhitale të lartësive të majave të reve, duke çuar në imazhe mahnitëse.

“Misioni Juno na ofron një mundësi për të vëzhguar Jupiterin në një mënyrë që është në thelb e paarritshme nga vëzhgimet teleskopike të bazuara në Tokë. Ne mund të shikojmë të njëjtat veçori të reve nga këndvështrime shumë të ndryshme brenda pak minutash,” thanë shkencëtarët.
Lexo:
Samiti i grave të Diasporës Shqiptare fton për më shumë bashkëpunim

Bëhet fjalë për më shumë sesa thjesht foto të bukura. Ekipi thotë se modelet dixhitale mund të ndihmojnë gjithashtu shkencëtarët të përsosin të kuptuarit e tyre për përbërjen kimike të reve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0