Nadella i Microsoft, Pichai i Google dhe tani Agrawal i Twitter: Pse liderët me origjinë indiane dominojnë pozicionet kryesore të teknologjisë amerikane? - Business Magazine Albania

Nadella i Microsoft, Pichai i Google dhe tani Agrawal i Twitter: Pse liderët me origjinë indiane dominojnë pozicionet kryesore të teknologjisë amerikane?

origjinë indiane

Kur Satya Nadella mori detyrën si CEO i Microsoft në shkurt 2014, ai trashëgoi një kulturë toksike në një kompani që konsiderohet një dinosaur teknologjik. Bill Gates, themeluesi i saj, ishte i njohur për qortimin e punonjësve dhe Steve Ballmer, i cili pasoi Gates, vazhdoi taktikat e biznesit të fortë që partnerët i urrenin. Microsoft e kishte humbur betejën për telefonat inteligjentë dhe platforma teknologjike për të cilën ishin ndërtuar teknologjitë e tij, desktopi, po ia linte vendin cloud.

Nadella zgjodhi të fokusohej së pari në ndryshimin e kulturës së Microsoft. Indian nga lindja dhe me besime budiste, ai ishte i vendosur ta transformonte kompaninë në një kompani që përqafoi atë që ai e quajti kuriozitetin “t’i mësosh të gjitha”, në kontrast me botëkuptimin e saj të atëhershëm “i di të gjitha”. Dhe ai e bëri të qartë se sjelljet e vjetra, agresive nuk ishin më të mirëpritura. Duke refuzuar të tolerojë zemërimin ose të bërtiturat në mbledhjet e drejtuesve, duke mos ngritur kurrë zërin e tij ose duke shfaqur zemërim të hapur ndaj punonjësve apo drejtuesve, duke mos shkruar kurrë emaile të zemëruara, ai vazhdimisht punoi për të krijuar një mjedis pune më të rehatshëm.

Si rezultat i ndryshimit kulturor dhe ndryshimeve strategjike që mundësoi, kapitalizimi i tregut i Microsoft u rrit afërsisht 300 miliardë dollarë në ngritjen e Nadella në 2.5 trilionë dollarë sot, duke e bërë atë një nga dy kompanitë më të vlefshme në botë.

Sundar Pichai, gjithashtu, trashëgoi një kompani me probleme kulturore. Google ishte i njohur për të pasur një kulturë tolerante në vendin e punës, ku marrëdhëniet seksuale midis drejtuesve të lartë dhe punonjësve gjeneruan tensione të brendshme. Në mënyrën e tij të butë dhe të përulur indiane, Pichai e drejtoi kompaninë në ujëra më të qeta. Ai arriti sukses të jashtëzakonshëm, ashtu si CEOt indianë të teknologjisë Shantanu Narayen nga Adobe dhe Jayshree Ullal nga Arista Networks. Përtej sektorit të teknologjisë, edhe CEO të tjerë me origjinë indiane kanë lënë gjurmë, duke përfshirë Indra Nooyi në PepsiCo dhe Ajay Banga në Mastercard.

Por si arrijnë që indianët të konsiderohen për pozicione të tilla të larta? Çfarë e shpjegon suksesin e tyre si themelues të kompanive teknologjike?

Lexoni: Kush është CEO më i ri i Twitter. 35 vjeçari me origjinë indiane synon një platofrmë të decentralizuar dhe të hapur

Sipas një studimi nga profesoresha e Universitetit të Kalifornisë në Berkeley, AnnaLee Saxenian, që nga viti 1999, emigrantët përbënin një të tretën e fuqisë punëtore shkencore dhe inxhinierike në Silicon Valley, dhe CEO-t indianë drejtonin 7% të firmave të teknologjisë së lartë. Në vitin 2006, përqindja e startup-ve të themeluara nga emigrantët ishte rritur në 52.4%, me drejtuesit e lindur në Indi që kishin themeluar 15.5% të firmave teknologjike të Silicon Valley, megjithëse ata përbënin vetëm 6% të popullsisë punëtore të Valley.

96% e sipërmarrësve emigrantë të përfshirë në inxhinieri dhe teknologji kishin përfunduar një diplomë bachelor dhe 74% kishin master ose doktoraturë. Brenda atij grupi, themeluesit indianë ishin arsimuar në një grup të ndryshëm universitetesh; Institutet e famshme Indiane të Teknologjisë, për shembull, përbënin vetëm 15% të themeluesve të kompanisë.

Kultura, po aq sa edhe arsimi, është thelbësore

Nuk ka dyshim që arsimi u dha indianëve një avantazh. Por kjo nuk shpjegon pse bordet e kompanive si Microsoft, Google, IBM dhe Twitter do të zgjidhnin teknologë me origjinë të huaj në vend të amerikanëve po aq të kualifikuar. Përgjigjia mund të qëndrojë te vlerat kulturore, edukimi dhe betejat.

Në një tokë me më shumë se një miliard njerëz, shumica e të cilëve pengohen nga korrupsioni i shfrenuar, infrastruktura e dobët dhe mundësitë e kufizuara, duhet shumë për të mbijetuar, e lëre më për të ecur përpara. Indianët mësojnë të jenë elastikë, të luftojnë me pengesa të pafundme dhe të shfrytëzojnë sa më shumë atë që kanë. Në Indi, ju mësoni të punoni rreth problemeve që ju krijon një shtet dhe shoqëri e padrejtë. Sipërmarrja, së bashku me kreativitetin dhe shkathtësinë e nevojshme për të përballuar të gjitha pengesat, është pjesë e jetës.

Në mungesë të një rrjeti sigurie sociale, vlerat dhe mbështetja familjare janë gjithçka dhe familja merr një rol shumë të rëndësishëm, anëtarët e familjes ofrojnë të gjitha llojet e ndihmës dhe udhëzimeve për ata që kanë nevojë.

Indianët kanë shumë paragjykime etnike, racore, gjinore dhe klasore, ashtu si njerëzit në mbarë botën. Megjithatë, për të pasur sukses, ata mësojnë t’i anashkalojnë ose t’i përshtasin këto paragjykime kur është e nevojshme. Ka gjashtë fe kryesore në Indi dhe kushtetuta indiane njeh 22 gjuhë rajonale. Çdo rajon në vend ka zakonet dhe karakterin e vet. Njerëzit pranojnë dallime në qëndrime dhe besime, veçanërisht në kontekstin e biznesit.

Pastaj është përulësia që vjen nga lëvizja në toka të reja. Flisni me pothuajse çdo emigrant, pavarësisht nga origjina dhe do të ndajë histori rreth largimit nga statusi social në vendin e origjinës, duke u ngjitur nga fundi i shkallës në tokën e adoptuar. Është një proces përulës; ju merrni shumë mësime të vlefshme kur filloni nga e para dhe punoni në rrugën tuaj drejt suksesit.

Këto janë të gjitha tipare që çdo bord do t’i njihte dhe do t’i vlerësonte, veçanërisht kur alternativat janë themeluesit arrogantë të kompanive që besojnë se kanë të drejtë në punët e tyre. Janë këto tipare që i mundësojnë një CEO të transformojë kulturën e kompanisë. Kjo është ajo që u ka dhënë avantazhin CEO-ve indianë.

Lexoni: 6 mësime që ky themelues mori nga një fshat Indian, nga të cilat mund të mësoni dhe ju

Kjo mund të jetë arsyeja pse bordi i Twitter miratoi njëzëri rekomandimin e Jack Dorsey për të emëruar Parag Agrawal me origjinë indiane si zëvendësues të tij dhe është një transformim i tillë kulturor që Twitter mund të ketë nevojë mbi të gjitha.

Twitter ka marrë një breshëri kritikash të justifikuara për kulturën toksike të punës dhe pandjeshmërinë ndaj abuzimeve në platformë. Plus, Jack Dorsey ishte një CEO me kohë të pjesshme, gjithashtu drejtonte kompaninë e pagesave Square dhe përkrahte blockchains dhe kriptovalutat. Paraardhësi i Dorsey-t, Dick Costolo, kishte një problem me kulturën shoviniste të kompanisë dhe vendoste në bordin drejtues vetëm meshkuj. Siç bëjnë shumë CEO të teknologjisë, përgjigjia e tyre është të sulmojnë publikisht, në vend që të dëgjojnë kritika.

Është një përgjigje që asnjë prej CEO-ve indianë nuk do ta bënte dhe kjo është arsyeja pse ata janë zgjedhur për të drejtuar kompanitë kryesore të teknologjisë amerikane.

/fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0