N2 Academy sjell në Shqipëri emrat më të njohur për artin e programimit - Business Magazine Albania

N2 Academy sjell në Shqipëri emrat më të njohur për artin e programimit


Çfarë është Summer Bootcamp?

Një trajnim intensiv 3-javor mbi artin e programimit dhe shkencat kompjuterike që zhvillohet nga data 19 Qershor deri në 7 Korrik 2017. Ju do të mund të mësoni si të mendoni në mënyrë algoritmike dhe si të ndërtoni produkte teknologjike. Çdo ditë do të përfshijë një leksion interaktiv e më pas punë individuale dhe në grup, ku së bashku me mentorët tanë do të zgjidhni probleme nga bota reale.

N2 Academy është një nismë që synon rritjen e interesit të të rinjve për të marrë iniciativa në fushën e teknologjisë, si dhe krijimin e një rrjeti të rinjsh që synojnë të zhvillojnë një karrierë në teknologji. Me anë të aktiviteteve të ndryshme synohet të sillen së bashku sa më shumë të rinj të talentuar dhe të apasionuar pas teknologjisë, duke nxitur kështu inovacionin dhe krijimtarinë.

Çfarë do mësohet në këtë trajnim?

  • Programim në Python dhe Javascript
  • Ndërtim faqesh dinamike me HTML+CSS
  • Përdorimi i databazave SQL
  • Si funksionon interneti dhe baza mbi networking
  • Machine Learning dhe Artificial Intelligence

Cilët janë mentorët?

Ekipi përbëhet nga liderë të rinj shqiptar në fushën e teknologjisë, nga Silicon Valley, Cambridge, Europë dhe më gjerë.

Tomas Pllaha
Backend Software Engineer (remote) at Constructor.ioConstructor.io Jacobs University Bremen Munich Area, Germany
 

Aleksander Bello
Software Engineer at WhatsApp Inc.
WhatsApp Inc. California Institute of Technology
San Francisco Bay Area

  Julia

Technical program manager, Facebook

Arjaldo Karaj
Product Manager at Cliqz GmbH
Cliqz GmbH The University of Edinburgh
Munich Area, Germany
 

Flutra

Software Engineer Netflix

Konstandin Angjellari
Software Engineer, Airfind INC

 

Florentina

Abuse Investigator Facebook

Gerta

Student at Master of Engineering in Logistics at MIT

Albano

Security Researcher, Cybereason

Jona

Program Manager, Ericsson

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0