Musk lëviz selinë e Tesla nga Kalifornia në Teksas - Business Magazine Albania

Musk lëviz selinë e Tesla nga Kalifornia në Teksas

selinë e Tesla

Tesla, e lindur në Silicon Valley në fillim të viteve 2000, po e zhvendos selinë e saj në Teksas, ku miliarderi ekzekutiv i prodhuesit të makinave elektrike Elon Musk tashmë jeton, megjithëse do të vazhdojë të ndërtojë automjete në Zonën e Gjirit të San Franciskos.

Musk e bëri njoftimin të enjten në mbrëmje në mbledhjen vjetore të aksionarëve të kompanisë, të mbajtur në Gigafactory të Tesla në Teksas pranë Austin. Ai nuk specifikoi kohën e saktë se kur do të mbyllej selia aktuale në Palo Alto, megjithëse lëvizja nuk është krejtësisht e papritur.

“Për të qenë të qartë megjithatë, ne do të vazhdojmë të zgjerojmë aktivitetet tona në Kaliforni,” tha Musk. “Kjo nuk do të thotë që Tesla po largohet plotësisht nga Kalifornia. Synimi ynë është që në fakt të rrisim prodhimin nga Fremont dhe nga Nevada me 50%.”

Megjithëse Kalifornia mbetet tregu më i madh i Tesla në SHBA dhe burimi më i madh i prodhimit të automjeteve, Musk ka rënë pre e kontrolleve në shtet vitet e fundit, veçanërisht pasi zyrtarët shëndetësorë në Alameda County, ku ndodhet fabrika e kompanisë Fremont, vendosën kufizime për të mbrojtur sigurinë e punëtorëve dhe shëndetin gjatë ditëve të para të pandemisë Covid-19 në vitin 2020. Musk, pikëpamjet e të cilit janë bërë më libertariane me kalimin e viteve, u transferua në Austin në vitin 2020.

Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom, një pronar i Tesla, kishte thënë për CNBC në intervistën në maj të 2020 se ai nuk ishte “i shqetësuar për largimin e Elon” pasi Musk fillimisht e kërcënoi ta bënte këtë.

Lexoni: Pas përplasjeve të shumta, Jeff Bezos i dërgon mesazhin e rrallë Elon Musk

Megjithatë, Musk gjithnjë e më shumë po përballet me rregulla të rrepta në Kaliforni, ndërkohë që në Teksas nuk do të jetë nën kontroll të rreptë.

“Kalifornia është vendlindja e inovacionit, ekonomia e 5-të më e madhe në botë dhe shtëpia e ideve dhe kompanive më të mëdha në planet, ky sukses nuk është përkundër politikave tona progresive, por për shkak të tyre,” tha Erin Mellon, një zëdhënëse e Newsom.

“Ne qëndrojmë për punëtorët tanë, shëndetin publik dhe të drejtën e një gruaje për të zgjedhur. Këto janë vlerat themelore të Kalifornisë, dhe ne do të vazhdojmë të krijojmë më shumë vende pune se çdo shtet tjetër, duke tejkaluar rimëkëmbjen ekonomike të kombit dhe duke ruajtur nivelet më të ulëta të rasteve të COVID-19 në vend,” tha ajo.

Lëvizja e selisë së Tesla është e para nga një prodhues automjetesh në shtet pasi Toyota në mënyrë të ngjashme njoftoi planet për të lëvizur selinë e saj të Amerikës së Veriut nga periferia Los Anxhelos në periferinë Dallas. Startup-et e automjeteve elektrike Lucid Motors, Fisker Inc. dhe Rivian aktualisht janë të bazuara në Kaliforni.

“Ne besojmë se ky ishte një veprim i zgjuar strategjik për Tesla pasi kompania po ndërton në mënyrë agresive gjurmët e saj në Austin dhe me kalimin e kohës me prodhimin e Cybertruck dhe më shumë Model 3/Y, Musk tani po dyfishon gjurmët e tij në Teksas me kapacitet të rritur deri në vitin 2022,” tha Daniel Ives, një analist për Wedbush Securities. “Ndërsa Fremont do të vazhdojë të jetë një çelës për Tesla rreth prodhimit të Model 3, ne besojmë se ky ishte hapi i parë i Tesla që ta bënte Austin vendndodhjen e tij themelore vendase dhe globale gjatë dekadës së ardhshme me zhgënjimin e saj të fundit me zyrtarët e Kalifornisë që ka të ngjarë të përshpejtojnë këtë lëvizje.” Ndër çështjet që Musk përmendi ishin nevoja e kompanisë për hapësirë ​​shtesë, çmimet e shtrenjta të shtëpive në Bay Area dhe udhëtimet e gjata për punëtorët.

“Ne jemi këtu në Austin dhe fabrika jonë është vetëm pesë minuta larg nga aeroporti, 15 minuta nga qendra e qytetit,” tha Musk. “Ne do të krijojmë një parajsë ekologjike këtu në lumin Kolorado. Do të jetë e mrekullueshme.”

Aksionet e Tesla u rritën me 1.4% në tregtimin Nasdaq të enjten në 793.61 dollarë.

Lexoni: Elon Musk sjell robotin Tesla Bot

/usatoday

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0