Mubadala drejt marrëveshjes së gazit prej $1 miliard. Thellohen lidhjet UAE-Izrael - Business Magazine Albania

Mubadala drejt marrëveshjes së gazit prej $1 miliard. Thellohen lidhjet UAE-Izrael

Mubadala

Një fond i pasurisë sovrane të Emirateve të Bashkuara Arabe planifikon të blejë një aksion në një fushë izraelite të gazit natyror për më shumë se $1.1 miliardë. Kjo do të ishte një nga marrëveshjet e para të mëdha të biznesit që kur kombet normalizuan lidhjet vitin e kaluar.

Mubadala Investment Co. i Abu Dhabi, një fond me $232 miliardë, nënshkroi një memorandum mirëkuptimi për të blerë 22% të aksioneve të Delek Drilling LP në fushën e hapur Tamar.

“Nëse transaksioni finalizohet, do të jetë marrëveshja më e madhe tregtare”, që nga nënshkrimi i Marrëveshjeve të Abrahamit, tha Delek.

Marrëveshja e Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe në Gusht ishte një përparim historik i përshëndetur nga udhëheqësit, përfshirë SHBA-të e atëhershme. Emiratet e Bashkuara Arabe ishin kombi i parë Arab pas Egjiptit dhe Jordanisë që njohën Izraelin.

Marrëveshjet e investimeve

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu premtoi se kjo do të çonte në miliarda dollarë investime në vendin e tij. Bahreini, Maroku dhe Sudani po ashtu kanë normalizuar lidhjet me Izraelin, pas diplomacisë intensive.

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli kanë rënë dakord të zhvillojnë sisteme së bashku anti-dron, inteligjencë artificiale dhe analiza të të dhënave të mëdha ndërsa zgjerohen lidhjet bilaterale.

Ka pasur gjithashtu bisedime midis bizneseve në të dy vendet për gjithçka, nga tubacionet e naftës, te futbolli, te pagesa financiare.

Njoftimi vjen mes një bumi në investimet e gazit në Mesdheun lindor, me Turqinë, Izraelin, Egjiptin dhe Qipron, të gjithë duke u përpjekur të zhvillojnë fusha.

Fondi Abu Dhabi do të bënte blerjen përmes krahut të tij të energjisë, Mubadala Petroleum.

“Transaksioni i propozuar” do të “forconte portofolin tonë të njëanshëm të gazit në përputhje me synimet tona të tranzicionit të energjisë,” tha Mubadala Petroleum në një deklaratë.

Tamar është fusha më e madhe e Izraelit pas Leviathan dhe ndodhet rreth 90 kilometra (56 milje) nga qyteti bregdetar i Haifa. Furnizon me gaz Izraelin, Jordaninë dhe Egjiptin.

Izraeli është në bisedime për të ndërtuar një tubacion të ri nënujor për në Egjipt, i cili synon të bëhet një eksportues i madh i gazit të lëngshëm natyror në Evropë.

Lexo: Shëndeti mendor digjital tashmë ekziston, por si ta sigurojmë cilësinë e tij?

Chevron Corp operon Tamar dhe ka 25% të aksioneve. Pronarë të tjerë përfshijnë Isramco Inc. me bazë në Hjuston dhe Tamar Petroleum Ltd., me qendër në Tel Aviv.

Delek ka qenë çelësi për zhvillimin e shumë gjetjeve të gazit të Izraelit së bashku me Noble Energy Inc., që Chevron bleu vitin e kaluar. Kompanitë donin të zgjeronin gjurmët e tyre dhe të eksploronin Bllokun 72, një nga koncesionet veriore të Izraelit në det të hapur. Por oferta u bllokua nga autoriteti i konkurrencës së Izraelit, i cili donte të kufizonte pjesën e Delek në sektorin e gazit.

Qeveria e Izraelit e detyroi Delek të shiste të gjitha pronat e saj në Tamar deri në fund të vitit 2021.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0