Mos e lini Gushtin të kalojë pa i bërë këto gjëra kryesore - Business Magazine Albania

Mos e lini Gushtin të kalojë pa i bërë këto gjëra kryesore


Erdhi Gushti, njerëz. Dhe më lejoni të vë bast se ju nganjëherë nuk po ndiheni aq të motivuar për punë. Ka një arsye të mirë për këtë.

Sot ne e ndajmë kohën në intervale të rregullta – orë, ditë, javë, muaj – por për mijëra vjet para se të ndërtonim këtë sistem, njerëzit jetonin me ritme të ndryshme. Ne e matnim kohën nëpërmjet ndërrimit të stinëve, nëpërmjet diellit dhe hënës.

Këto ritme primitive sezonale kanë lënë gjurmë në psikologjinë tonë.

Ju do të bëni më shumë aktivitete (dhe do të jeni shumë më të lumtur) nëse gjeni mënyra për t’i nderuar, sesa të luftoni me këto ritme natyrore. Çdo stinë nuk duhet të jetë e njëjtë. Atëherë, si mund ta nderoni stinën e verës dhe të përjetoni në maksimum bukurinë e saj?

1. Notoni. Shkrimtari Jamie Varon ka një thënie të bukur: “Shkoni në liqen ose në plazh dhe hidhuni i pari në ujë. Krijoni kujtime të mrekullueshme, saqë, 20 vjet më vonë, do ta kujtoni me mall verën e vitit 2019!”

2. Shikoni një film që e mbani mend kur ishit fëmijë. 

3. Luani lojëra të ndryshme. 

4Lexoni një libër të mirë.

5Lini telefonin tuaj në shtëpi. Po, me të vërtetë, ju mund ta bëni këtë ndonjëherë. Është një ndjenjë shumë e mirë kur nuk e përdorni telefonin dhe i shijoni gjërat e thjeshta, si për shembull, të ndalësh e t’i nuhatësh trëndafilat në park.

6. Qëndroni brenda dhe mos u ndjeni keq për këtë. Këtu është një ide e çmendur: kur keni nevojë për pushim, merrni një pushim dhe mos u ndjeni me faj. Qëndroni brenda dhe mos bëni asgjë fare. Ndoshta mund ta shikoni një film në orën 1 pasdite.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0