Mon Chéri, një markë tashmë ndërkombëtare


Jeni ulur në kafenenë në cep të pallatit? Apo ju ka ndodhur të zbrisni nga autobuzi dhe të mund të futeni direkt në ambientin me aromën e këndshme të kafes por edhe një snak-u. Mund t’ju vijë në mendje Mon Chéri, rrjeti i parë i dyqaneve të kafes, coffee shop, që kush ka jetuar jashtë mbi dhjetë vite me parë, sigurisht që ka thënë, “ok, më në fund edhe në Shqipëri”.

Juxhin Balliu, është CEO dhe Administratori i Mon Chéri – Coffee Shop. Në një intervistë për ne, ai thotë se, edhe pse imazh i stiluar francez, ai është një biznes autokton shqiptar. Rrjeti gjithnjë në zgjerim ka 11 vite që operon në treg. “Është ngritur gradualisht dhe është kuruar në mënyrë të vazhdueshme duke u dhënë zgjidhje problemeve. Çdo ditë vijojmë të zgjidhim probleme duke ndjekur ëndrrën e fillimit”, thotë Juxhini.

Rritja nuk është rastësore. Ai tregon se,“Që në fillim të krijimit të biznesit, u thelluam në analizën se si funksionon tregu”. Një treg i ndikuar nga konsumi i kafes turke, por i ndikuar edhe nga vendet fqinje si Italia dhe Greqia me një kulturë unike të të pirit të kafes. Ajo çfarë Juxhini kuptoi si vlerë unike ishte miksimi i kulturës të pirjes së kafes në Shqipëri, ndërthurja përmes kulturave lindore dhe perëndimore.

/Artikulli u publikua më parë në faqen 32 të numrit 18 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu

Trendi sot po ndryshon e po kanalizohet edhe për shkak të ndikimit të rrjeteve të tilla si Mon Chéri. Juxhini pret që, “tregu i kafes të shkojë drejt vetëshërbimit, drejt mobilitetit”.

Në pikat e Mon Chéri gjeni vajza që shërbejnë. Një trend i futur nga ky rrjet. “E kemi pasur të vështirë në fillim të krijonim kulturën e të shërbyerit nga femrat, por shpejt klientët u mësuan dhe filluan ta vlerësonin pozitivisht shërbimin e tyre. Edhe nga vetë punonjëset, u krijua një kulturë pozitive dhe dashamirëse dhe filluan t’u shërbenin klientëve lehtësisht me mirësjellje dhe buzëqeshje. Gjithashtu, edhe me futjen e kulturës së vetëshërbimit, klienti ka më pak shanse të mërzitet me shërbimin pasi e kryen vetë atë”.

Bizneset lulëzojmë mes një zhvillimi (por jo aq të madh). E njëjta gjë po ndodh me kafenetë, ashtu si edhe studio e arkitektëve, apo çfarëdo shembulli të marrim.

Starbucks, nga e cila Juxhini mund të frymëzohet, është një formulë tipike amerikane. Por kjo markë,  “në tregun vendas është e pamundur të hyjë edhe për dhjetë vite, për shkak të kushteve ekonomike të vendit”. Kjo është një mundësi për bizneset lokale, ndonëse e përkohshme.

Po të shihni me kujdes, edhe pse teknologjia mbërrin më të njëjtin hap si në botë, shumë zhvillime të tjera kanë ritme më të ngadalta. Tregjet e kapitaleve tek ne janë ende të pazhvilluara dhe Juxhini kujton se shumë gjëra tek ne ndodhin me vonesë.

Por çfarë po bën rrjeti që tashmë ka krijuar emër në vend? Pa një vizion nuk mund të shkosh larg dhe në themelimin e këtij rrjeti ka “gurë të fortë”. Drejtuesit e kompanisë po negociojnë tashmë në vendet e rajonit për të hapur pikat e tjera të shitjes ndërsa është ngritur Mon Chéri i parë në Bashkimin Europian.

Juxhini thotë se, “tregjet si Mali i Zi, Kosova dhe Maqedonia, janë tregje që po i ndjekim dhe për të cilët punojmë nga Shqipëria. Jemi në fazë bisedimesh dhe në Prishtinë kemi mbyllur një marrëveshje”. Ndërsa në Ballkan zgjerimi është i sigurt, tregu europian është një destinacion, ku Mon Chéri e ka vendosur tashmë flamurin e parë.

“Budapesti është zgjedhur si një flamur për të hyrë në Europë. Me pikën e tretë që do të hapim atje do të kalojmë Franchise”, thotë CEO i kompanisë.

Nëse do të shihni me interes një bashkëpunim me kompaninë, duhet të dini kushtet e themeluesve. Së pari, ata këshillojnë të njihni sektorin. Këshilla e Juxhinit për zhvillimin e franchise është: duhen partnerë që e njohin dhe e duan sektorin.

Kjo lloj sipërmarrje është nga ato që po zgjerohet horizontalisht dhe vertikalisht në të njëjtën kohë. Përmes një nisme të re, kompania po punon për brandin e dytë. Papa’s Bakery & Sweets, është rrjeti i dytë i pikave të shërbimit e tregtimit që po zhvillohet. Me përvojë tashmë në përzgjedhjen e vendeve dhe punonjësve, në mënyrën e logjistikës dhe shërbimit, vijnë me risinë në botën e ushqimeve. Për të siguruar ushqimet në pikat e Mon Chéri, Juxhini tregon se iu desh të ngrinin një fabrikë. Ajo po shfrytëzohet sot edhe për siguruar prodhime të tjera, të cilat tregohen në pikat e shitjes që janë bashkim furrë buke, pasticeri dhe pak produkte të marketit. “Në dy vende pritet që Mon Chéri dhe Papa’s Bakery & Sweets të operojnë së bashku me hapësira të përbashkëta komunikimi”. Sigurisht, për të gjithë ecurinë e rrjeteve, ai u është mirënjohës dhe falenderon për mbështetjen e vazhdueshme babain Gazmendin dhe vëllain Julianin.

Juxhini e sheh rrjetin të shpërndarë plotësisht në rajon pas 10-15 vitesh. Tregjet më të përshtatshme janë Hungaria, Çekia, Bullgaria, pra Lindja e Europës, tregje kulturalisht dhe ekonomikisht më të afërta me ne, e në të njëjtën kohë me më pak interes për brande ndërkombëtare.

Për kë do të bëjë biznes, Juxhini paralajmëron se gjithmonë e më shumë kushtet e të bërit biznes do të vështirësohen. “Sot ka konkurrencë të pandershme etj., por gjithnjë e më shumë loja vështirësohet. Akoma është thjeshtë. Unë jam arkitekt me profesion. Është shumë më e thjeshtë të hap një studio e të punoj këtu në këtë profesion se në Vjenë p.sh. Akoma kemi hapësira, mundësi dhe kosto të lira”.

Po çfarë do t’u sugjeronte Juxhini të rinjve?! Për të gjithë ata që duan të ikin, ai këshillon të ikin me punë e jo fizikisht. Këtë e bën të mundur bota e internetit dhe të gjitha shërbimet e nevojshme në sektorin e teknologjisë IT.

/Artikulli u publikua më parë në faqen 32 të numrit 18 të revistës Business Magazine Albania. Business Magazine Albania është revista e parë dixhitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 18 të saj.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale