Mjetet që zbulojnë “mashtrimin” e ChatGPT në teste. Djemtë nga Kosova me start-upin e tyre marrin vëmendje në Europë - Business Magazine Albania

Mjetet që zbulojnë “mashtrimin” e ChatGPT në teste. Djemtë nga Kosova me start-upin e tyre marrin vëmendje në Europë

Me Microsoft-in që thuhet se ka investuar 10 miliardë dollarë në OpenAI, krijuesi i ChatGPT, duket i etur për të investuar tek krijuesi i tregut që teksti gjenerues i AI ndoshta do të jetë. Ata nuk janë vetëm. Pothuajse mund të dëgjoni librat kolosalë të çeqeve që hapen në mbarë botën për të hyrë në ChatGPT, kushërinjtë dhe pasardhësit e tij.

Në arsim, tregu dhe mundësitë e biznesit janë të ndryshme, ka shumë të ngjarë që nuk pushojnë në krijimin me AI, por në zbulimin e saj. Kjo sepse, në atë që ishte më e parashikueshme nga të gjitha pasojat, studentët tashmë kanë përdorur ChatGPT për të mashtruar. Në klasa kudo, studentët përpiqen të kalojnë punën e krijuar me kompjuter si të tyren. Dhe ndërsa disa profesorë të vëmendshëm kanë vërejtur shkrime të krijuara nga AI, herët a vonë – dhe ndoshta herët – instruktorët do të kenë nevojë për ndihmë.

Nëse jemi të sinqertë, ata e bëjnë tashmë. Komuniteti arsimor global nuk mund të mbështetet në leximin e vëmendshëm të disa mësuesve për të ruajtur integritetin e punës akademike dhe vlerën e kredencialeve arsimore. Të paktën nuk mund të mbështetet vetëm në këtë.

Pra, ndërsa inteligjenca artificiale rritet, ndihma e mësuesve në mjegullën e saj të teknologjisë do të ketë vlerë në rritje. Dhe për shkak se aftësia për të zbuluar përmbajtjen e AI është një pengesë e fortë për ta përdorur atë në mënyrë të papërshtatshme, ndihma e shkollave për të shmangur mashtrimet masive akademike mund të bëhet biznesi i saj miliarda dollarësh. Kërkesa për mjete për të dalluar ChatGPT nuk do të jetë aq e madhe sa vetë kërkesa për ChatGPT. Por nuk ka asnjë arsye për të dyshuar se do të jetë megjithatë goxha e madhe.

Lexo edhe: ChatGPT kalon disa provime në universitetin juridik dhe të biznesit në Amerikë

Bazuar në atë që na thuhet dhe çfarë kemi parë tashmë, pyetja nuk është nëse sistemet e zbulimit të AI do të ekzistojnë, por si do të duken dhe kur do të jenë në përdorim të përbashkët. Dhe, sigurisht, nëse ofruesit e arsimit mund të rrezikojnë të qëndrojnë pa to. Në shumicën e rasteve, ata me siguri nuk munden.

Një, e krijuar nga një student në Universitetin Princeton, në mënyrë të pashpjegueshme mori shumë vëmendje mediatike. Kjo ndodhi edhe pasi disa kompani thanë se kishin bërë tashmë të njëjtën gjë. Që atëherë, Futurist dhe të tjerë kanë raportuar se zgjidhja e tij ka probleme. Ndoshta më shumë se disa. Një përpjekje e mirë, por ndoshta jo përpjekja që do të përcaktojë këtë hapësirë. Trajtimi i duhur i mashtrimit të AI ndoshta do të kërkojë investime më serioze.

Nëse nuk është aty, zgjidhja për tregun mund të vijë nga Australia, ku një ekip kohët e fundit tha se softueri i tyre mund të dallonte tekstin GPT.

Ose mund të vijë nga Evropa, nga një startup si CrossPlag, e themeluar nga dy djem nga Kosova. Kompania thotë se teknologjia e tyre jo vetëm që dallon në mënyrë të besueshme tekstin e krijuar nga ChatGPT, por se është gjithashtu i saktë në zbulimin e tekstit që është përdorur përmes mjeteve të zakonshme të parafrazimit të mbështetur nga AI në përpjekje për të mashtruar sistemet ekzistuese të zbulimit të plagjiaturës.

CrossPlag thotë se sistemi i tyre është gjithashtu i mirë në kapjen e asaj që quhet rrotullim – një metodë më e re, por mjaft e zakonshme për të mashtruar mësuesit dhe sistemet kundër mashtrimit duke e drejtuar tekstin përmes mjeteve të ndryshme të përkthimit, duke e kthyer atë nga një gjuhë në tjetrën dhe më pas në anglisht. Këtu, ata thonë se të jesh në Evropë dhe të përballesh me kërkesat e saj të shumta gjuhësore është një ndihmë e madhe.

Pastaj është Turnitin, lideri i industrisë për të ndihmuar mësuesit dhe shkollat të zbulojnë punë të dyshimta me shkrim. Ata gjithashtu thonë se kanë një zgjidhje ChatGPT që po testojnë tani. Ata po mbështeten në përvojën dhe ekspertizën e tyre për të zhvilluar një sistem zbulimi fitues.

Ekziston gjithmonë edhe mundësia që OpenAI të jetë ai që do të identifikojë punën e tyre. Kompania ka lënë të kuptohet për shtimin e një filigrani në tekstin e AI, duke e bërë më të lehtë zbulimin – një “zbutje” që ata e quajnë atë.

Por sigurisht, nëse dini diçka rreth teknologjisë ose sjelljes së pahijshme akademike, në momentin që OpenAI shton një simbol, dikush do të zhvillojë një aplikacion që e heq atë, duke vendosur përgjegjësinë për diferencimin e AI nga shkrimi njerëzor përsëri te mësuesit dhe përsëri në një ose më shumë këto kompani./ FORBES

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0