Mirupafshim kasa fiskale


Së shpejti bizneset nuk do të përdorin më kasa fiskale. Pajisja për të cilën bizneset dhe tatimet kanë pasur diskutime të shumta (si për raportimin e saktë të xhiros, kostoja e kasës dhe funksioni i saj) do t’i përkasë të kaluarës.  Ministria e Financave po përgatit një projektligj të ri, i cili parashikon se do të ndryshojë plotësisht sistemin e dokumentimit dhe raportimit të aktivitetit sipërmarrës.

Sipas Ministrisë së Financave, kjo nismë është pjesë e reformës për fiskalizimin. Modeli zbatohet aktualisht nga Italia dhe Kroacia dhe pritet të mbyllë hapësirat për evasion fiskal.

Drafti, i cili ende nuk është diskutuar, parashikon që bizneset me xhiro mbi 2 milionë lekë në vit të pajisen me një program të ri. Ai mund të instalohet në kompjuter, në telefonat smart apo edhe tek kasat fiskale të modeleve të fundit.

Lexo: Tatimet: ja kush përjashtohet nga kasa fiskale

Programi lidhet me printer fiskal dhe nga janari 2020 pritet të vihet në praktikë kjo risi. Programi parashikon që çdo transaksion Ai parashikon që çdo transaksion shitje të regjistrohet. Njëkohësisht transaksioni printohet dhe raportohet tek tatimet.

Ky është hapi i parë drejt fiskalizimit ndërsa faza e dytë parashikon të njëjtin sistem transaksionesh mes bizneseve.

Në vlerësimet paraprake programi pritet të kushtojë deri në 80 euro në vit. Për firmën elektronike, pajisja kushton 4 mijë lekë në vit

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale