Miratohen ligjet e propozuara nga Këshilli i Ministrave. Siguron mbështetjen për 176 mijë qytetarë dhe biznese për situatën e shkaktuar nga COVID-19

Miratohen ligjet e propozuara nga Këshilli i Ministrave. Siguron mbështetjen për 176 mijë qytetarë dhe biznese për situatën e shkaktuar nga COVID-19


Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj, me anë të një postimi në Facebook njoftoi se Parlamenti sot ka miratuar 5 ligjet e propozuara nga Këshilli i Ministrave.

Lexo: Rihapen aplikimet për ndihmën financiare të Paketës Nr.1 nga data 30 Prill deri më 5 Maj

Anila Denaj shkruan se: “Qeveria Shqiptare vijon punën për përmirësimin e kuadrit ligjor si një komponent i rëndësishëm i zhvillimit financiar dhe ekonomik të vendit në nivel afatmesëm”.

5 ligjet përfshinin:

  1. Akti Normativ për ndryshimet në buxhetin e vitit 2020:

Siguron mbështetjen për 176 mijë qytetarë dhe biznese për situatën e shkaktuar nga COVID-19.

  1. Ligji për shërbimet e pagesave:

Siguron rritje të konkurrencës, përafrim me direktivat e BE-së, reduktim të kostove të transaksioneve, mbrojtje e mëtejshme e konsumatorëve, shërbime më transparente dhe zgjerim të potencialit për zhvillimin e teknologjisë inovatore financiare #FinTech.

  1. Ligji për Shoqëritë e Investimeve Kolektive:

Hapi i parë i Qeverisë drejt krijimit të një tregu funksional të kapitaleve në Shqipëri, që siguron liberalizimin e tregut të fondeve të investimeve, përafrim me direktivat e BE-së, mundësi të reja të financimit për biznesin shqiptar dhe zgjerim të bazës së investitorëve dhe mbrojtje të tyre

  1. Ligji për pyjet

Jep zgjidhje problemeve të lidhura me pronësinë e pyjeve, dhe përcakton kriteret për mbrojtjen dhe shfrytëzimin e tyre.

Lexo: Po përpiqesh të gjesh një podcast të vlefshëm? Ju sjellim 5 podcast-e të përzgjedhura për kënaqësinë tuaj

  1. Ligji për Ratifikimin e Marrëveshjes së Huasë me Bankën Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim për Politikën për Zhvillim për aksesin e barabartë gjinor në mundësitë ekonomike:

Do të financojë dhe sigurojë rritjen e aksesit të grave në pasuri dhe tregun e punës dhe kuadrin e nevojshëm për një politikëbërje të informuar gjinore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0