Ministri Haxhinasto intervistë për revistën e njohur gjermane “Der Spiegel” - Business Magazine Albania

Ministri Haxhinasto intervistë për revistën e njohur gjermane “Der Spiegel”


Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, në një intervistë për revistën prestigjozë gjermane “Der Spiegel”, ka folur për mundësitë e shumta që ofron sektori i infrastrukturës dhe transportit për investitorët e huaj. 

Ndër pritoritetet e këtij mandati qeverisës, ministri renditi ndërtimin e rrugëve dhe aeroporteve të rinj, si dhe modernizimin e transportit hekurudhor dhe detar. “Më mbështetjen e partnerëve tanë ndërkombëtare në sektorin privat dhe shtetëror Shqipëria ka marrë përsipër të zhvillojë një program të qartë për infrastrukturën rrugore.

Në këtë kuadër, jo vetëm do të ndërtohen rrugë të reja por do të modernizohen linjat hekurudhore dhe shërbimet portuale, gjithashtu synojmë të ndërtojmë edhe aeroporte të rinj. Infrastruktura shqiptare, ka potencial të madh zhvillimi, ne jemi në vend në ndërtim që do të thotë që ofrojmë mundësi të shumta të bashkëpunimit për investitorët e huaj, që kanë mundësi për financim me kapitalin e tyre ose me mundësi financimi nga institucione të tjera, si dhe për partner që kërkojnë edhe forma të tjera bashkëpunimi”.

Ndërsa drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Dashamir Xhika, tha se përmirësimi i infrastrukturës rrugore është ndër prioritetet e ministrisë. “Shqipëria ka investuar shumë për të përmirësuar rrjetin rrugor, dhe do të vazhdojë të bëjë në të ardhmen. Kjo do të çojë në zhvillim ekonomik të zonave, përmirësimin e cilësisë së jetës si dhe shtimin e turizmin”, tha kreu i ARRSH.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0