Miliona përdorues të Iphone mund të marrin dëmshpërblim nga Apple - Business Magazine Albania

Miliona përdorues të Iphone mund të marrin dëmshpërblim nga Apple

Miliona përdorues të iPhone mund të kenë të drejtë për pagesa rimbursimi, pas lëshimit të një pretendimi ligjor që akuzon Apple për ngadalësimin e fshehtë të performancës së telefonave të vjetër.

Justin Gutmann pretendon se kompania mashtronte përdoruesit për një përmirësim që tha se do të përmirësonte performancën, por, në fakt, do të ngadalësonte telefonat.

Ai po kërkon dëmshpërblim prej rreth 768 milionë funte për deri në 25 milionë përdorues të iPhone në Mbretërinë e Bashkuar

Apple thotë se “asnjëherë” nuk e ka shkurtuar qëllimisht jetën e produkteve të saj.

Pretendimi, i cili është paraqitur në Gjykatën e Apelit të Konkurrencës, pretendon se Apple ngadalësoi performancën e iPhone-ve të vjetër, në një proces të njohur si “mbytje”, në mënyrë që të shmangë tërheqjet ose riparimet e shtrenjta.

Ajo lidhet me prezantimin e një mjeti të menaxhimit të energjisë, i lëshuar në një përditësim softuerësh për përdoruesit e iPhone në janar 2017, për të luftuar problemet e performancës dhe për të ndaluar mbylljen e papritur të pajisjeve të vjetra.

Lexo edhe: Ja çfarë njoftoi Apple në prezantimin kryesor të WWDC 2022 

Gutmann, një konsumator, thotë se informacioni në lidhje me mjetin nuk ishte përfshirë në përshkrimin e shkarkimit të përditësimit të softuerit në atë kohë dhe se kompania nuk arriti të sqaronte se do të ngadalësonte pajisjet.

Ai pretendon se Apple prezantoi këtë mjet për të fshehur faktin se bateritë e iPhone mund të kenë pasur vështirësi për të ekzekutuar softuerin më të fundit iOS dhe se në vend që të rikthejë produktet ose të ofrojë bateri zëvendësuese, firma në vend të kësaj i shtyu përdoruesit të shkarkojnë përditësimet e softuerit.

Gutmann tha: “Në vend që të bënte gjënë e ndershme dhe ligjore nga klientët e tyre dhe të ofronte një zëvendësim, shërbim riparimi ose kompensim falas, Apple në vend të kësaj mashtronte njerëzit duke fshehur një mjet në përditësimet e softuerit që ngadalësoi pajisjet e tyre deri në 58%.

Modelet e mbuluara nga pretendimi janë modelet iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus dhe iPhone X.

Është një pretendim për të hequr dorë, që do të thotë se klientët nuk do të kenë nevojë të bashkohen aktivisht me çështjen për të kërkuar dëmshpërblim.

Në një deklaratë, Apple tha: “Ne kurrë nuk kemi bërë dhe nuk do të bënim kurrë asgjë për të shkurtuar qëllimisht jetën e ndonjë produkti të Apple, ose për të degraduar përvojën e përdoruesit për të nxitur përmirësimet e klientëve.

“Qëllimi ynë ka qenë gjithmonë të krijojmë produkte që klientët tanë i duan, dhe bërja e iPhone-ve të zgjasin sa më gjatë të jetë e mundur është një pjesë e rëndësishme e kësaj”./ BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0