Miliarderi japonez do të jetë turisti i parë në Hënë

Miliarderi japonez do të jetë turisti i parë në Hënë


Tani ka një fytyrë dhe një emër për njeriun që shpreson të bëhet udhëtari i parë që do të fluturojë në hënë.

Miliarderi japonez Yusaku Maezawa do të jetë pasagjeri i parë privat i SpaceX në një udhëtim rreth hënës. Raketa e SpaceX Big Falcon është planifikuar të bëjë udhëtimin në 2023, njoftoi themeluesi i kompanisë Maezawa dhe Elon Musk gjatë një eventi në selinë e saj pranë Los Anxhelos.

42-vjeçari tha se ëndrra e tij gjatë gjithë jetës ka qenë të shkojë në hapësirë. Yusaku Maezawa është personi i 18-të më i pasur në Japoni dhe kreu i kompanisë Start Today, e cila ka një vlerë prej 12 miliardë dollarë. Vlera e tij personale neto është 2.7 miliardë dollarë, sipas Forbes.

Miliarderi japonez ngriti një ide për kompaninë me bazë në Kaliforni: Ai dëshiron ta bëjë atë një përvojë kolektive artistike.

Prandaj, ai po fton tetë njerëz të tjerë, duke përfshirë artistë, dizajner dhe arkitektë për t’u bashkuar me të, në atë që do të quhet një moment historik.

/Aljazeera

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0