Miliarderi i naftës ndërton jahtin 300 milionë euro me 8 laboratorë shkencor - Business Magazine Albania

Miliarderi i naftës ndërton jahtin 300 milionë euro me 8 laboratorë shkencor

Miliarderi norvegjez Kjell Inge Rokke, po i përdor rezervat e tij të pafund për të dhënë diçka mbrapsht për planetin, duke krijuar një jaht madhështor i cili ka kushtuar mbi 300 milionë euro dhe që do t’iu ofrohet në mënyrë periodike disa shkencëtarëve.

Anija mahnitëse, e quajtur Oqeani REV,  vlerësohet si një nga më të mëdhenjtë në llojin e tij dhe vjen e pajisur me tre pishina dhe dy vende për uljen e helikopterëve. Mes të tjerave, brenda tij janë ndërtuar dhe tetë laboratorë të veçantë, me manjatin e naftës dhe peshkimit të vendosur për të ftuar deri në 400 shkencëtarë detarë në vit, për sa kohë që ata dëshirojnë, si të mbrojnë oqeanin nga ndryshimet klimatike, peshkimi i tepërt dhe mbeturinat plastike.

Sipas Times, shkencëtarëve do t’iu jepet mundësia e përdorimit falas të jahtit 183 metërsh Oqeani REV, për një të tretën e vitit. Do të përdoret për ekspedita për një të tretën tjetër dhe për aktivitet private për pjesën tjetër të vitit, për të ndihmuar në financimin e shkencës.

DAILY MAIL

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0