Miliarderi i naftës ndërton jahtin 300 milionë euro me 8 laboratorë shkencor

Miliarderi norvegjez Kjell Inge Rokke, po i përdor rezervat e tij të pafund për të dhënë diçka mbrapsht për planetin, duke krijuar një jaht madhështor i cili ka kushtuar mbi 300 milionë euro dhe që do t’iu ofrohet në mënyrë periodike disa shkencëtarëve.

Anija mahnitëse, e quajtur Oqeani REV,  vlerësohet si një nga më të mëdhenjtë në llojin e tij dhe vjen e pajisur me tre pishina dhe dy vende për uljen e helikopterëve. Mes të tjerave, brenda tij janë ndërtuar dhe tetë laboratorë të veçantë, me manjatin e naftës dhe peshkimit të vendosur për të ftuar deri në 400 shkencëtarë detarë në vit, për sa kohë që ata dëshirojnë, si të mbrojnë oqeanin nga ndryshimet klimatike, peshkimi i tepërt dhe mbeturinat plastike.

Sipas Times, shkencëtarëve do t’iu jepet mundësia e përdorimit falas të jahtit 183 metërsh Oqeani REV, për një të tretën e vitit. Do të përdoret për ekspedita për një të tretën tjetër dhe për aktivitet private për pjesën tjetër të vitit, për të ndihmuar në financimin e shkencës.

DAILY MAIL

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale