Miliarderët që bënë më shumë para në vitin 2017

Miliarderët që bënë më shumë para në vitin 2017


Falë rritjes së çmimeve të aksioneve, viti 2017 ishte një vit mahnitës për njerëzit më të pasur të botës. Falë rritjes së çmimeve të aksioneve, viti 2017 ishte një vit mahnitës për njerëzit më të pasur në botë.

Sipas Indeksit të Bloomberg Billionaires, gjashtë të parët e listës së 500 njerëzve më të pasur në botë kanë parë rritje në buxhetin e tyre për këtë vit dhe rritja mesatare kap vlerën e 1,5 miliardë dollarëve.

Më poshtë janë renditur 15 miliarderët që kanë pasur fitimet më të larta për vitin 2017.

Disa fakte rreth këtij grupi:

• Pasuria e krijuar: $259.4 billionë

• Mosha mesatare: 56.5

• Numri i grave: 2

• Numri i kinezëve: 5

• Numri i trashëgimtarëve: 3

Çuditërisht, themeluesi dhe CEO i Amazon, Jeff Bezos, jo vetëm që aktualisht renditet si personi më i pasur në botë, me një vlerë neto prej afërsisht 100 miliardë dollarësh, ai gjithashtu kishte vitin më të mirë se çdo miliarder tjetër. Vlera neto e Bezos është rritur me 1 miliardë miliardë dollarë në vitin 2017.

Të gjithë 15 miliarderët më të mëdhenj me rritjen më të madhe në vlerat e tyre neto i shtuan të paktën 12 miliardë dollarë pasurisë së tyre këtë vit. Siç mund ta shihni më poshtë, top lista për vitin 2017 përfshin themeluesin e Facebook Mark Zuckerberg, drejtuesit e Alphabet (Google) Larry Page dhe Sergey Brin, disa trashëgimtarë të pasurisë Walmart dhe Warren Buffett.

Nga ana tjetër, humbësit më të mëdhenj të listës së miliarderëve të vitit 2017 janë George Soros (i cili humbi 18 miliardë dollarë), Alwaleed Bin Talal (ulje në vlerën neto prej 2.14 miliardë dollarësh) dhe Carl Icahn (- 1.75 miliardë dollarë).

/TIME

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0