Miliarderët amerikanë, 434 miliardë dollarë më të pasur pas pandemisë

Miliarderë

Kur shumë amerikanë po përballen me vështirësi financiare nga përhapja e koronavirusit, miliarderët amerikanë panë një rritje të vlerës neto në dy muajt e parë të pandemisë.

Një raport i botuar nga qendra Think Tank me qendrime të majta “Amerikanët për Drejtësinë e Taksave dhe Institutin për Studime të Politikave”, vlera totale neto e të gjithë miliarderëve amerikanë u rrit 434 miliardë dollarësh që nga 19 Marsi, kur u vendosën shumë shtete të SHBA-së në izolim.

Forbes vlerëson se 623 miliarderë jetojnë në SHBA, përfshirë CEO-n e Amazon Jeff Bezos, bashkëthemeluesin e Microsoft Bill Gates, bashkëthemeluesin e Facebook Mark Zuckerberg, investitorin Warren Buffett dhe themeluesin e Oracle, Larry Ellison. Sipas raportit vetëm këta pesë miliarderë patën një rritje të pasurisë në total 75.5 miliardë dollarë, ose 19% e totalit të rritjes.

Lexo: Bill Gates: E paralajmërova presidentin Trump për rrezikun e pandemisë

Në total, rreth 600 miliarderë amerikanë panë që pasuria e tyre të rritet për dy muaj nga 2.948 trilionë dollarë në 3.382 trilionë dollar.

“Pandemia ka zbuluar pasojat vdekjeprurëse të hendekut të pasurisë në Amerikë dhe miliarderët janë simboli i ndritshëm i asaj pabarazie ekonomike”, tha drejtori ekzekutiv i Drejtësisë së Taksave Frank Clemente.

Sipas tij, “Pas-pandemisë, të pasurit dhe korporatat duhet të fillojnë të paguajnë pjesën e tyre të drejtë të taksave, në mënyrë që të mund të ndërtojmë një shoqëri që funksionon për të gjithë, jo vetëm miliarderët dhe të tjerët në krye.

Lexo: Elon Musk synon që SpaceX të lançojë gjeneratën e ardhshme të teleskopëve hapësinorë

Ky raport vjen ndërsa po rritet numri i amerikanëve që bëjnë kërkesë për pagesat e papunësisë. Pretendimet javore të të papunëve në SHBA arritën në 2.4 milionë. Në 9 javët e fundit totali i të papunëve arriti në 39 milionë.

Saloni Sardana, raportuesi i Markets Insider, ka theksuar më parë se nga hulumtimi i Forbes pasuria e miliarderëve amerikanë ra në Mars në 2.9 trilionë dollarë nga 3.1 trilionë dollarë që ishte në 2019, ndonëse raportet e mëtejshme tregojnë se pasuria e tyre është rritur.

Businessinsider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale