Miliarderët amerikanë, 434 miliardë dollarë më të pasur pas pandemisë - Business Magazine Albania

Miliarderët amerikanë, 434 miliardë dollarë më të pasur pas pandemisë

Miliarderë

Kur shumë amerikanë po përballen me vështirësi financiare nga përhapja e koronavirusit, miliarderët amerikanë panë një rritje të vlerës neto në dy muajt e parë të pandemisë.

Një raport i botuar nga qendra Think Tank me qendrime të majta “Amerikanët për Drejtësinë e Taksave dhe Institutin për Studime të Politikave”, vlera totale neto e të gjithë miliarderëve amerikanë u rrit 434 miliardë dollarësh që nga 19 Marsi, kur u vendosën shumë shtete të SHBA-së në izolim.

Forbes vlerëson se 623 miliarderë jetojnë në SHBA, përfshirë CEO-n e Amazon Jeff Bezos, bashkëthemeluesin e Microsoft Bill Gates, bashkëthemeluesin e Facebook Mark Zuckerberg, investitorin Warren Buffett dhe themeluesin e Oracle, Larry Ellison. Sipas raportit vetëm këta pesë miliarderë patën një rritje të pasurisë në total 75.5 miliardë dollarë, ose 19% e totalit të rritjes.

Lexo: Bill Gates: E paralajmërova presidentin Trump për rrezikun e pandemisë

Në total, rreth 600 miliarderë amerikanë panë që pasuria e tyre të rritet për dy muaj nga 2.948 trilionë dollarë në 3.382 trilionë dollar.

“Pandemia ka zbuluar pasojat vdekjeprurëse të hendekut të pasurisë në Amerikë dhe miliarderët janë simboli i ndritshëm i asaj pabarazie ekonomike”, tha drejtori ekzekutiv i Drejtësisë së Taksave Frank Clemente.

Sipas tij, “Pas-pandemisë, të pasurit dhe korporatat duhet të fillojnë të paguajnë pjesën e tyre të drejtë të taksave, në mënyrë që të mund të ndërtojmë një shoqëri që funksionon për të gjithë, jo vetëm miliarderët dhe të tjerët në krye.

Lexo: Elon Musk synon që SpaceX të lançojë gjeneratën e ardhshme të teleskopëve hapësinorë

Ky raport vjen ndërsa po rritet numri i amerikanëve që bëjnë kërkesë për pagesat e papunësisë. Pretendimet javore të të papunëve në SHBA arritën në 2.4 milionë. Në 9 javët e fundit totali i të papunëve arriti në 39 milionë.

Saloni Sardana, raportuesi i Markets Insider, ka theksuar më parë se nga hulumtimi i Forbes pasuria e miliarderëve amerikanë ra në Mars në 2.9 trilionë dollarë nga 3.1 trilionë dollarë që ishte në 2019, ndonëse raportet e mëtejshme tregojnë se pasuria e tyre është rritur.

Businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0