Microsoft vështirësi në blerjen e Call of Duty

Microsoft vështirësi në blerjen e Call of Duty

Komisioni Amerikan i Tregtisë Federale (FTC) ka humbur tentativën e fundit për të bllokuar përkohësisht Microsoftin nga blerja e Call of Duty, Activision Blizzard. Blerja e propozuar prej 69 miliardë dollarësh ka pësuar sfida ligjore dhe vëzhgim regulativ në të gjithë botën.

Ndërsa Autoriteti i Konkurrencës dhe Tregjeve në Mbretërinë e Bashkuar (CMA) fillimisht e bllokoi marrëveshjen, tani ka zgjatur afatin për gjashtë javë për të shqyrtuar marrëveshjen. CMA është e hapur për të rishikuar propozimet e Microsoftit për ristrukturimin e transaksionit.

Lexo: Strategjia gjeniale që qëndron pas Threads

Në të njëjtën kohë, një gjykatës Amerikane e Rajonit refuzoi kërkesën e FTC për të pezulluar përkohësisht marrëveshjen. FTC ka kërkuar një “pushim të përkohshëm” në marrëveshje dhe çështjet regulatore mund të çojnë në një zgjatje të afatit të përfundimit. Microsoft ka shprehur zhgënjimin e tij me ndjekjen e vazhdueshme të FTC dhe ka deklaruar kundërshtimin e tij ndaj vonimeve të tjera. Autoritetet e Bashkimit Evropian tashmë kanë aprovuar marrëveshjen pasi Microsofti ka adresuar shqetësimet e konkurrencës, dhe Microsofti kishte ofruar të licensonte Call of Duty për rivalët për të adresuar shqetësimet e FTC-së gjithashtu.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0