Microsoft pushon nga puna ekipin përgjegjës për etikën e Inteligjencës Artificiale - Business Magazine Albania

Microsoft pushon nga puna ekipin përgjegjës për etikën e Inteligjencës Artificiale

Microsoft pushoi nga puna të gjithë ekipin e tij të etikës dhe shoqërisë brenda organizatës së inteligjencës artificiale si pjesë e pushimeve nga puna të fundit që prekën 10,000 punonjës në të gjithë kompaninë, ka mësuar Platformer.

Lëvizja e lë Microsoft-in pa një ekip të dedikuar për të siguruar që parimet e tij të AI janë të lidhura ngushtë me dizajnin e produktit në një kohë kur kompania është duke udhëhequr lëvizjen për t’i vënë mjetet e AI në dispozicion të publikut të gjerë.

Microsoft ende mban një Zyrë aktive të Përgjegjësisë së Inteligjencës Artificiale, e cila ka për detyrë të krijojë rregulla dhe parime për të qeverisur iniciativat e AI të kompanisë. Kompania thotë se investimi i saj i përgjithshëm në punën me përgjegjësi po rritet pavarësisht nga pushimet e fundit nga puna.

Lexo edhe: Musk: Inteligjenca artificiale më shqetëson

“Microsoft është i përkushtuar të zhvillojë produkte dhe përvoja të AI në mënyrë të sigurt dhe me përgjegjësi, dhe e bën këtë duke investuar në njerëz, procese dhe partneritete që e kanë prioritet këtë”, tha kompania në një deklaratë. “Gjatë gjashtë viteve të fundit ne kemi rritur numrin e njerëzve në ekipet tona të produkteve dhe brenda Zyrës së Inteligjencës Artificiale të Përgjegjshme, të cilët, së bashku me të gjithë ne në Microsoft, janë përgjegjës për t’u siguruar që ne i zbatojmë parimet tona të AI në praktikë. Ne e vlerësojmë punën e paparë që Etika dhe Shoqëria bëri për të na ndihmuar në udhëtimin tonë të vazhdueshëm të përgjegjshëm të AI.”

Por punonjësit thanë se ekipi i etikës dhe shoqërisë luajti një rol kritik për të siguruar që parimet e përgjegjshme të AI të kompanisë të reflektohen në të vërtetë në dizajnin e produkteve që dërgohen.

“Detyra jonë ishte të krijonim rregulla në zonat ku nuk kishte të tilla. Njerëzit do të shikonin parimet që dilnin nga zyra e inteligjencës artificiale përgjegjëse dhe do të thoshin, ‘Nuk e di se si zbatohet kjo”, thotë një ish-punonjës. “Detyra jonë ishte t’i tregonim ato dhe të krijonim rregulla në zonat ku nuk kishte të tilla.” / The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0