Metropolet me balancën më të mirë midis punës dhe jetës personale


Çfarë bëjnë më mirë njerëzit në Nju Jork se sa bashkëqytetarët e tyre në Los Angeles, Miami dhe Çikago? Tepër surprizuese: ata po punojnë më pak dhe bëjnë pushime më shumë.

Pavarësisht se jemi të familjarizuar me një imazh të njujorkezëve si shumë të varur ndaj punës, zakonisht për shkak të stereotipeve që shfaqen në media, duket se perceptimi ynë mund të ketë qënë i gabuar gjatë të gjithë kohës. Studime të reja nga ‘Expert Market‘ kanë treguar se, ndryshe nga besimi i përgjithshëm, njujorkezët në fakt punojnë më pak orë të zellshme se sa kolegët e tyre në Los Angeles dhe nga shumë qytete të tjera të mëdha kozmopolitane.

Mesatarisht, qytetarët e Los Anxhelesit punojnë 81 orë në vit më shumë se ata në Nju Jork, baraz me 2 orë punë ekstra çdo javë! Përveç numrit më të madh të orëve të punuara, qyteatarët e Los Anxhelesit, marrin gjithashtu mesatarisht 89 % më pak pushime të paguara, duke marrë mesatarisht 13.6 ditë më pak pushim në vit se sa njujorkezët, të cilët mesatarisht marrin 26.7 ditë pushim.

Ose konsideroni Çikagon, ku punonjësit punojnë 183 orë më shumë (një tmerr!) se njujorkezët çdo vit, me një mesatare pushimesh prej 14 ditësh pushim çdo vit. Në përgjithësi, gjithsesi, punonjësit e SHBA-ve kanë vështirësi që të ndjekin tendencat e kolegëve të tyre në botë për shkak të një kulture më të madhe të punës së tejzgjatur që promovon sensin e të qënit të zënë, e djegies së kalorive dhe një presioni konstant për të luftuar për aktivitetin ekonomik.

Ajo që Amerikanët duhet të kenë në mendje është se një rritje ekonomike pozitive mund të arrihet, edhe me një balancë të mirë midis punës dhe jetës personale.

Mbajtja e një balance të mirë punë-jetë personale ka provuar që redukton nivelin e stresit, të përmirësojë shëndetin dhe të rrisë në përgjithësi stabilitetin emocional. Merrni si shembull Parisin, një qytet i njohur për ndjenjën e kënaqësisë. Parizienët, në krahasim më mesataren globale, punojnë mesatarisht 20 për qind më pak, duke marrë 29 ditë pushime çdo vit.

Së fundmi, punonjësit në metropolet e mëdha duhet të marrin seriozisht në konsideratë balancën e preferuar midis punës dhe jetës personale që kanë zgjedhur parizienët dhe njujorkezët. Të rropatemi duke punuar nuk është gjithmonë zgjidhja. Në vend të kësaj, duhet të kemi gjithmonë qëllim një balancë më të mirë midis punës dhe jetës personale, dhe të kuptojmë se as prosperiteti ynë financiar, as lumturia e menjëhershme është e lidhur në mënyrë të drejtëpërdrejtë me sa orë punojmë në ditë.

 

/Inc.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale