Meta zbulon mjetin e ri të IA për të luftuar dezinformimin. Po përdor Wikipedia për të trajnuar veten - Business Magazine Albania

Meta zbulon mjetin e ri të IA për të luftuar dezinformimin. Po përdor Wikipedia për të trajnuar veten

Wikipedia

Facebook thotë se dëshiron të ndihmojë në rregullimin e dezinformatave të përhapura në internet. Kompania mëmë e Facebook, Meta njoftoi një mjet të ri të fuqizuar nga IA, të quajtur Sphere. Ai synon të ndihmojë në zbulimin dhe adresimin e dezinformatave, ose “lajmeve të rreme” në internet. Meta pretendon se është “modeli i parë [IA] i aftë të skanojë automatikisht qindra mijëra citime në të njëjtën kohë për të kontrolluar nëse ato vërtet mbështesin pretendimet përkatëse”.

Njoftimi vjen pas vitesh kritikash për rolin e vetë Facebook-ut në lejimin e dezinformatave në internet të lulëzojnë dhe përhapen me shpejtësi në të gjithë globin. Të dhënat e Sphere përfshijnë 134 milionë faqe publike, sipas ekipit kërkimor të Meta-ës. Ai mbështetet në atë njohuri kolektive të internetit për të skanuar me shpejtësi qindra mijëra citate në web, në kërkim të gabimeve faktike. Prandaj, ndoshta është e përshtatshme që klienti i parë i modelit të IA të jetë Wikipedia. Sipas njoftimit të Meta-ës, enciklopedia e internetit me burim nga turma tashmë po përdor Sphere për të skanuar faqet e saj dhe për të shënuar burime që në fakt nuk mbështesin pretendimet në hyrje.

Meta thotë gjithashtu se kur Sphere vëren një burim të dyshimtë, do të rekomandojë gjithashtu një më të fortë, ose një korrigjim, për të ndihmuar në përmirësimin e saktësisë.

“Wikipedia është ndalesa e parë e paracaktuar në kërkimin e informacionit kërkimor, materialit bazë ose një përgjigje ndaj asaj pyetjeje bezdisëse rreth kulturës pop,” tha Meta në një deklaratë, duke vënë në dukje se Wikipedia pret më shumë se 6.5 milionë hyrje vetëm në gjuhën angleze dhe shton rreth 17,000 hyrje të reja në faqet e tij çdo muaj.

Lexoni: Meta po përpiqet të krijojë “përkthyesin universal” nëpërmjet Inteligjencës Artificiale

Në një deklaratë, Shani Evenstein Sigalov – një studiues i Universitetit të Tel Avivit dhe nënkryetar i Bordit të Administratorëve të Fondacionit Wikimedia – e quajti punën e Sphere me Wikipedia “një shembull i fuqishëm i mjeteve të machine learning që mund të ndihmojnë në shkallëzimin e punës së vullnetarëve”.

“Përmirësimi i këtyre proceseve do të na lejojë të tërheqim redaktorë të rinj në Wikipedia dhe të ofrojmë informacion më të mirë dhe më të besueshëm për miliarda njerëz në mbarë botën,” tha Sigalov.

Sphere shënon përpjekjen e fundit të Meta-ës për të adresuar dezinformimin në internet, ndërkohë që mund të shmangë kritikat mbi rolin e vetë kompanisë në lejimin e këtij dezinformimi.

Meta është përballur vazhdimisht me kritika të ashpra gjatë disa viteve të fundit nga përdoruesit dhe rregullatorët për përhapjen e dezinformatave në platformat e mediave sociale të kompanisë, të cilat përfshijnë Facebook, Instagram dhe WhatsApp. Ish-punonjësit dhe dokumentet e brendshme të zbuluara i kanë shtuar benzinë ​​pretendimeve se kompania ka vlerësuar fitimet në luftën kundër dezinformatave dhe CEO i Meta Mark Zuckerberg është thirrur përpara Kongresit për të diskutuar problemin.

Verën e kaluar, Presidenti Joe Biden akuzoi gjigantin e mediave sociale për “vrasjen e njerëzve” duke lejuar përhapjen e dezinformatave të vaksinës Covid-19 në platformat e tij. Kompania u tërhoq, duke pretenduar se Facebook dhe Instagram po ofronin “informacion autoritar rreth COVID-19 dhe vaksinave” për miliarda përdoruesit.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0