Meta shton veçori të fuqizuara nga AI në aplikacionin WhatsApp Business - Business Magazine Albania

Meta shton veçori të fuqizuara nga AI në aplikacionin WhatsApp Business

AI

Vitin e kaluar, gjatë thirrjes së fitimeve të tremujorit të tretë 2023, Mark Zuckerberg foli për përdorimin e Inteligjencës Artificiale në mënyrë që llogaritë e biznesit t’u përgjigjen klientëve për pyetjet për blerje dhe mbështetje. Meta ka njoftuar veçori të fuqizuara nga AI për aplikacionet e WhatsApp Business, të tilla si ndihma në krijimin e reklamave klikoni-për-WhatsApp dhe gjenerimi i përgjigjeve për mesazhet e shpeshta të klientëve. 

Mark Zuckerberg i njoftoi këto mjete në konferencën e kompanisë Meta Conversations në Brazil. Ai vuri në dukje se përveç ndërtimit të robotëve që përballen me konsumatorët në platformën e saj, Meta dëshiron të ndërtojë agjentë të AI që mund të ndihmojnë bizneset në bisedat e tyre me klientët.

“Tani, vizioni ynë nuk është vetëm të ndërtojmë një asistent të vetëm të AI, por gjithashtu të mundësojmë shumë AI të ndryshme që mund të shërbejnë për qëllime të ndryshme, duke përfshirë edhe bizneset. Çdo biznes duhet të jetë në gjendje të ngrejë shpejt një agjent që mund të flasë me klientët tuaj, të ofrojë mbështetje dhe të lehtësojë tregtinë”, tha ai.

Përdoruesit e WhatsApp Business do të jenë në gjendje të përdorin AI për të krijuar reklama në Facebook dhe Instagram që mund të fillojnë një bisedë WhatsApp me një biznes.

Meta vuri në dukje se planifikon të tregojë qartë mesazhet e gjeneruara nga AI, në mënyrë që klientët të dinë se nuk po flasin me një përfaqësues të një kompanie.

WhatsApp foli gjithashtu për përdorimin e Inteligjencës Artificiale për të dërguar mesazhe tek një nëngrup njerëzish dhe jo tek të gjithë klientët që janë regjistruar për të marrë përditësime nga një biznes. Kompania tha se tani, Menaxheri i saj i Reklamave do të sugjerojë audienca të përshtatshme që mund të jenë të pranueshme për të marrë mesazhe përtej përditësimeve për porositë e tyre.

Partnerët e biznesit të Meta për WhatsApp API, si RelianceJio’s Inerakt , Tiger Global dhe Gupshup i mbështetur nga Fidelity, dhe Peak XV dhe Wati i mbështetur nga Shopify tashmë ofrojnë disa nga këto mjete përmes zgjidhjeve të tyre CRM (menaxhimi i marrëdhënieve me klientët) të bazuara në WhatsApp. Megjithatë, Meta po ofron mjetet e tyre falas dhe po kërkon të synojë tregtarët që mund të mos duan të shqetësohen me blerjen e mjeteve shtesë. Në një raport të përbashkët, Meta dhe Bain & Co. tha se ekziston një mundësi e madhe për të shkallëzuar tregtinë bisedore me asistentë gjenerues të fuqizuar nga AI. Raporti vuri në dukje se në një vend si India, këto mjete mund t’i transformojnë bisedat e konsumatorit për të qenë më multimodale, popullore dhe intuitive.

Ndërsa Meta po i ofron këto mjete pa kosto, shtytësi kryesor i të ardhurave në platformën WhatsApp Business janë bizneset që kanë më shumë biseda me klientët. Me mjetet e reja të AI, do të shpresojë të rrisë numrin e këtyre bisedave.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0