Meta fillon testimin e chatbot-eve të AI të krijuar nga përdoruesit në Instagram - Business Magazine Albania

Meta fillon testimin e chatbot-eve të AI të krijuar nga përdoruesit në Instagram

Meta

CEO i Meta Mark Zuckerberg ka njoftuar se kompania do të fillojë të shfaqë personazhe të AI të krijuar nga krijuesit përmes studios Meta AI në Instagram. Testet do të fillojnë në SHBA.

Njoftimi i kompanisë së mediave sociale vjen në të njëjtën ditë kur kompania chatbot e mbështetur nga a16z, Character.AI po shpërndan mundësinë që përdoruesit të flasin me avatarët e AI gjatë një telefonate. Në një postim në kanalin e tij të transmetimit, Zuckerberg vuri në dukje se këto chatbot do të shënohen qartë si AI, në mënyrë që përdoruesit të jenë të vetëdijshëm.

“Përgatitja e një testi të hershëm në SHBA të studios sonë të AI, në mënyrë që të mund të filloni të shihni AI nga krijuesit tuaj të preferuar dhe AI ​​të bazuara në interes në javët e ardhshme në Instagram. Këto do të shfaqen kryesisht në mesazhe tani për tani dhe do të etiketohen qartë si AI”, tha ai.

Zuckerberg vuri në dukje se ka punuar me krijues, si llogaria meme Wasted, dhe krijuesi i teknologjisë Don Allen Stevenson III për të nxjerrë versionet e hershme të chatbot-eve të krijuara nga krijuesit.

Në një intervistë që Zuckerberg ndau në kanalet e tij sociale, CEO zgjeroi rastet e përdorimit për avatarët e AI, duke thënë: “Duhet të ketë shumë API të ndryshme që krijohen për të pasqyruar interesat e ndryshme të njerëzve. Pra, një pjesë e madhe e qasjes do t’i mundësojë çdo krijuesi, dhe më pas edhe çdo biznesi të vogël në platformë, të krijojë një AI për veten e tyre për t’i ndihmuar ata të ndërveprojnë me komunitetin dhe klientët e tyre nëse janë biznes”.

Krijuesit mund të dëshirojnë gjithashtu të përdorin AI për t’u angazhuar me fansat, pasi aktualisht nuk kanë kohë për t’iu përgjigjur të gjitha mesazheve në hyrje. Megjithatë, ai pranoi se sa të mirë do të jenë avatarët e AI në fund të fundit do të bëhet diçka si një “formë arti” që evoluon dhe përmirësohet me kalimin e kohës.

“Unë nuk mendoj se ne e dimë të hyjmë në këtë, cila do të jetë formula më tërheqëse, argëtuese dhe më e besueshme për këtë. Pra, ne duam t’u japim njerëzve mjete në mënyrë që të mund të eksperimentoni me këtë dhe të shihni se çfarë përfundon duke funksionuar mirë”, vuri në dukje Zuckerberg.

Meta fillimisht do të fillojë testimin e funksionit me rreth 50 krijues dhe një përqindje të vogël përdoruesish, dhe më pas do ta shpërndajë atë tek më shumë njerëz gjatë dy muajve të ardhshëm, me shpresën që ta lansojë plotësisht deri në gusht. Meta njoftoi për herë të parë studion e saj të AI vitin e kaluar në konferencën e zhvilluesve për t’i lejuar bizneset të ndërtojnë chatbot me porosi.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0