Mërzi dhe shkëlqim – Mendoni se mund t’i lidhni këto dy fjalë bashkë ?


E keni pyetur ndonjëherë veten se si marrëdhënia juaj me teknologjinë ndikon në trurin , shëndetin, marrëdhëniet dhe kreativitetin tuaj?

  • Sa orë në ditë i kaloni në praninë e telefonit?
  • Sa herë në ditë hapni Facebook-un tuaj?

Këto të gjitha janë gjëra që e ftuara e sotme, Manoush Zomorodi filloi të mendonte kur nisi programin popullor “Shënim për veten” . E kishte menduar pak se marrëdhënia jonë me teknologjinë ( dhe koha që e lëmë veten të mërzitemi ) do ta çonte atë drejt një studimi masiv dhe botimit të një studimi të ri.

Duke i lënë mëndjet tona të enden, duke e lënë veten të mërzitemi, prej izolimit të vetes nga të tjerët dhe humbjes në mendime ne zhvillojmë aktivitete mendore vërtetë të rëndësishme për mëndjen tonë. Koha kur e lëmë veten të mërzitemi mund të na çojë drejt ideve më të mira.

Lexoni : Si të rrisni kreativitetin e punonjësve tuaj?

Sa më shumë që Manoush hulumton, aq më tepër mbështetje shkencore gjen për konceptin – Mërzitja të çon drejt shkëlqimit.

Ne nuk mund të kontrollojmë se kur vijnë ide të mëdha, por ne mund ta përgatisim trurin tonë të jetë më kreativ  dhe i hapur ndaj ideve të reja. Nga kjo del se  ka më tepër gjasa të jemi kreativ kur e lëmë trurin tonë të endet, sesa kur qëndrojmë në telefon ose kompjuter.

Lexoni : 3 mënyra si të menaxhoni kohën dhe të rrisni kreativitetin

Nga eksperienca ime kam vënë re të njëjtën gjë kohe pas kohe- shprehet Manoush. Idetë e mija më të mira vijnë teksa vrapoj, shkoj në plazh ose në pyll dhe qëndroj larg pajisjeve . Unë ju ftoj të rikonsideroni marrëdhënien tuaj me teknologjinë dhe t’i lini rrugë të hapur kreativitetit tuaj.

Burimi : entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale