Merr pjesë në Debatin Kombëtar “Shqipëria, të rinjtë & Europa” nga EDYN

A ke dëshirë të debatosh për tema të ndryshme aktuale? Do të sfidosh veten në debat? Mendon se je i gatshëm të realizosh një debat konstruktiv dhe do të fitosh më shumë eksperiencë?

Atëherë kjo është për ty, formo skuadrën tënde prej tre personash dhe fito konkursin e parë të debateve në Shqipëri.

Me anë të këtij konkursi, European Democracy Youth Network-Albania synon që tu ofrojë të rinjve një mundësi për të shfaqur aftësitë e tyre dhe bashkë të krijojmë një kulturë debati tek të rinjtë, t’i promovojmë ata dhe të nxisim aktivizimin e tyre në politikë, shoqëri civile dhe në proceset demokratike në Shqipëri.

Apliko këtu

Debati kombëtar do të fokusohet te demokracia, transparenca, angazhimi i të rinjve në politike dhe shoqëri civile dhe integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian. Pas përfundimit të aplikimeve do të përzgjidhen tetë skuadrat më të mira. Skuadra fituese do të shpërblehet me tre laptopë dhe mundësinë për t’íu bashkuar rrjetit EDYN.

EDYN është një rrjet rinor me 230 anëtarë i themeluar nga të rinj që vijnë nga 23 shtete të Europës, të cilët pavarësisht dallimeve ideologjike apo politike, bashkëpunojnë me njëri tjetrin për avancimin e demokracisë në vendet e tyre, promovimin dhe krijimin e një të ardhmje më të mirë për të rinjtë dhe brezat e ardhshëm.
EDYN mbështetet nga USAID, International Republican Insitute dhe National Democratic Institute.

Bëhu pjesë e një iniciative të tillë për të përmirësuar kulturën tënde të të debatuarit. Mënyra se si të rinjtë i zgjidhin problemet ka shumë rëndësi për të ardhmen e Shqipërisë. Një nga mënyrat më të mira për të zgjidhur problemet dhe çështjet e ndryshme është edhe debati konstruktiv. Duke rrahur mendimet dhe duke u bazuar në logjikë dhe në fakte mund të arrihet në përfundime efektive.

Të rinj nga e gjithë Shqipëria, të cilët mendojnë se kanë aftësi të mira debatuese, informacion dhe dëshirë për tu bërë pjesë e një aktiviteti ndryshe, janë të ftuar të aplikojnë këtu

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale