Merr pjesë në Debatin Kombëtar “Shqipëria, të rinjtë & Europa” nga EDYN - Business Magazine Albania

Merr pjesë në Debatin Kombëtar “Shqipëria, të rinjtë & Europa” nga EDYN

A ke dëshirë të debatosh për tema të ndryshme aktuale? Do të sfidosh veten në debat? Mendon se je i gatshëm të realizosh një debat konstruktiv dhe do të fitosh më shumë eksperiencë?

Atëherë kjo është për ty, formo skuadrën tënde prej tre personash dhe fito konkursin e parë të debateve në Shqipëri.

Me anë të këtij konkursi, European Democracy Youth Network-Albania synon që tu ofrojë të rinjve një mundësi për të shfaqur aftësitë e tyre dhe bashkë të krijojmë një kulturë debati tek të rinjtë, t’i promovojmë ata dhe të nxisim aktivizimin e tyre në politikë, shoqëri civile dhe në proceset demokratike në Shqipëri.

Apliko këtu

Debati kombëtar do të fokusohet te demokracia, transparenca, angazhimi i të rinjve në politike dhe shoqëri civile dhe integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian. Pas përfundimit të aplikimeve do të përzgjidhen tetë skuadrat më të mira. Skuadra fituese do të shpërblehet me tre laptopë dhe mundësinë për t’íu bashkuar rrjetit EDYN.

EDYN është një rrjet rinor me 230 anëtarë i themeluar nga të rinj që vijnë nga 23 shtete të Europës, të cilët pavarësisht dallimeve ideologjike apo politike, bashkëpunojnë me njëri tjetrin për avancimin e demokracisë në vendet e tyre, promovimin dhe krijimin e një të ardhmje më të mirë për të rinjtë dhe brezat e ardhshëm.
EDYN mbështetet nga USAID, International Republican Insitute dhe National Democratic Institute.

Bëhu pjesë e një iniciative të tillë për të përmirësuar kulturën tënde të të debatuarit. Mënyra se si të rinjtë i zgjidhin problemet ka shumë rëndësi për të ardhmen e Shqipërisë. Një nga mënyrat më të mira për të zgjidhur problemet dhe çështjet e ndryshme është edhe debati konstruktiv. Duke rrahur mendimet dhe duke u bazuar në logjikë dhe në fakte mund të arrihet në përfundime efektive.

Të rinj nga e gjithë Shqipëria, të cilët mendojnë se kanë aftësi të mira debatuese, informacion dhe dëshirë për tu bërë pjesë e një aktiviteti ndryshe, janë të ftuar të aplikojnë këtu

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0