Merkel dhe von der Leyen diskutojnë për fondin europian të rimëkëmbjes

Menaxhimi i krizës pas pandemisë COVID-19, digjitalizimi dhe përfundimi i çështjes Brexit do të jenë tre pikat kyçe mbi të cilat Gjermania do të përqendrohet gjatë presidencës së Këshillit të Bashkimit Evropian.

Gjatë një konference të përbashkët për shtyp mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, theksi u vu mbi nevojën për të arritur një marrëveshje për fondin e rimëkëmbjes, për të ndihmuar ekonomitë më të goditura nga kriza.

“Jemi të qartë ku qëndrojnë vështirësitë, por e dimë se duhet të arrijmë një marrëveshje në korrik. Do të punojmë fort për të treguar vullnetin tonë,” premtoi kancelarja gjermane, ndërsa paralajmëroi se virusi ende nuk është larguar tërësisht.

Lexoni: Me sytë nga Merkel, Gjermania merr presidencën e BE

Të pyetura nëse udhëheqja e dy grave të pushtetshme gjermane duhet të shqetësojë 26 vendet e tjera për një “gjermanizim” të negociatave për fondin e rimëkëmbjes, zonjat Merkel dhe von der Leyen, deklaruan se kjo do të lehtësojë procesin.

“Ne njihemi prej kohësh dhe i besojmë njëra-tjetrës. Mund të jemi më efikase,” u shpreh presidentja e Komisionit Evropian, ndërsa kancelarja Merkel u shpreh pozitive se ato do të arrijnë të përmbyllin marrëveshjen.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale