Meksikani qe vendosi te udhëtojë deri ne Kanada me motorin e tij elektrik

Motoçikletat elektrike nuk kanë arritur ende në të njëjtën pjekurinë teknike si makinat me bateri. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se nuk është e mundur të udhëtosh as për distanca të rëndësishme. Harley-Davidson LiveWire është një model i lindur për përdorim të qytetit ose më së shumti për udhëtime të vogla, por kjo nuk do të thotë se me programimin e duhur nuk është e mundur të bëni shumë më tepër. Diego Cardenas, për të festuar 50 vjetorin e lindjes, dëshironte të ndeshej me një udhëtim të gjatë midis Meksikës dhe Kanadasë në bordin e mjetit të tij me dy rrota.

Nuk është as hera e parë që dikush arrin të bëjë një udhëtim të gjatë me këtë motor elektrik. Në muajt e fundit, një gjerman kishte mbuluar mbi 1.700 km në 24 orë. Por ajo që është bërë kohët e fundit nga Diego Cardenas tregon edhe një herë sesi është e mundur të udhëtosh me këto automjete, duke qenë vetëm pak i kujdesshëm duke planifikuar mirë ndalesat. Duke folur për motoçikletën amerikane, duhet të mbahet mend se autonomia e saj është 235 km, e cila, megjithatë, është ulur në pak më shumë se 150 km, ndërsa ruan shpejtësinë e autostradës.

Rruga ishte afro 1.300 milje, ose pak më shumë se 2,000 km, përmes Kalifornisë, Oregonit dhe shtetit të Uashingtonit. Udhëtimi u ndërmor pa nxituar, brenda pak më shumë se një jave, duke përdorur stacionet Charge Point dhe Electrify America që ju lejojnë të rimbushni shpejt motorin. Një sfidë me të vërtetë e madhe nga ana e Meksikanit.

GAZZETTA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale