Mbyllja e transmetimit analog?! Shqiptarët ende nuk janë gati

Mbyllja e transmetimit analog?! Shqiptarët ende nuk janë gati


Radhët e gjata në pikat e shitjes së platformave dixhitale për transmetimet TV, treguan se qytetarët nuk ishin ende gati. Edhe pse është lajmëruar më shumë se një vit më parë, nisma ka sjellë surpriza. Me mbylljen e transmetimeve analoge, nevojiten aparatë më të avancuar për kapjen e kanaleve TV. Familjet që nuk kishin blerë më parë një dekoder përfunduan të mos shikonin asnjë transmetim.

Pas gati 880 ankesash drejtuar në Autoritetin e Mediave Audiovizuale, autoriteti ka vendosur të rindezë transmetuesit analogë.

Kreu i AMA-s Gentian Salaj tha se, “afati i fikjes së transmetuesve analogë do të shtyhet deri në 15 janar të 2019”.

Lexo: Mbyllet transmetimi TV analog për një të tretën e popullsisë

Drejtuesit e AMA-s patën theksuar më parë, se krahas fushatës së informimit për një vit e gjysëm, rreth 88 mijë persona, pjesë e skemës së ndihmës ekonomike e përfituan dekoderin falas.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0