Mbyllja e transmetimit analog?! Shqiptarët ende nuk janë gati


Radhët e gjata në pikat e shitjes së platformave dixhitale për transmetimet TV, treguan se qytetarët nuk ishin ende gati. Edhe pse është lajmëruar më shumë se një vit më parë, nisma ka sjellë surpriza. Me mbylljen e transmetimeve analoge, nevojiten aparatë më të avancuar për kapjen e kanaleve TV. Familjet që nuk kishin blerë më parë një dekoder përfunduan të mos shikonin asnjë transmetim.

Pas gati 880 ankesash drejtuar në Autoritetin e Mediave Audiovizuale, autoriteti ka vendosur të rindezë transmetuesit analogë.

Kreu i AMA-s Gentian Salaj tha se, “afati i fikjes së transmetuesve analogë do të shtyhet deri në 15 janar të 2019”.

Lexo: Mbyllet transmetimi TV analog për një të tretën e popullsisë

Drejtuesit e AMA-s patën theksuar më parë, se krahas fushatës së informimit për një vit e gjysëm, rreth 88 mijë persona, pjesë e skemës së ndihmës ekonomike e përfituan dekoderin falas.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale