MASR, 700 milion lekë për transportin – Përfitojnë 32 mijë nxënës dhe 12 mijë mësues - Business Magazine Albania

MASR, 700 milion lekë për transportin – Përfitojnë 32 mijë nxënës dhe 12 mijë mësues

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka parashikuar një fond prej 650 deri në 700 milion lekë në vit  për të shpenzuar  për transportin e nxënësve. Kjo është një ndër objektivat me përparësi të kësaj ministrie e cila në buxhetin e saj do të mbuloj shpenzimet për rreth 32 mijë nxënës që kanë vendbanimi mbi 2 km nga institucioni ku zhvillojnë mësimin.

Në këtë fond është parashikuar po ashtu edhe mbulimi i shpenzimeve për  mësuesit të cilët zhvillojnë mësimin në shkolla të cilat  janë  mbi 5 km  larg  vendbanimit të tyre. Transport falas pritet të përfitojnë rreth 12 mijë mësues në mbarë vendin . kjo shumë sipas ministrisë së arsimit, do të vihet në dispozicion çdo vit  për të lehtësuar transportin për këto kategori .

Lexo: Tirana Bank njofton emetimin e obligacioneve korporative në vlerën 5 milionë Euro

Por veç mbulimit të shpenzimeve për lëvizjen e mësuesve  në buxhetin e MASR është parashikuar  një fond edhe për  të siguruar  trajnimin e tyre . Sipas këtij institucioni  janë 80 milion lekë të cilat do të shpenzohen çdo vit për trajnime  të 10 deri në 15 % të punonjësve mësimorë të arsimit para-universitar.

Nertila Doko / SCAN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0