Maskat kundër Covid do përdoren për të ndërtuar rrugë - Business Magazine Albania

Maskat kundër Covid do përdoren për të ndërtuar rrugë

Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për të zvogëluar ndikimin e maskave në mjedis duke i kthyer ato në rrugë. Rreth 6.8 miliardë maska ​​që përdorën për të mbuluar fytyrën në të gjithë botën çdo ditë gjatë pandemisë, vetëm për të përfunduar në mbeturina duke ndotur oqeane.

Por një studim i ri nga Instituti i Teknologjisë Royal Melbourne (RMIT), Australi, ka gjetur një mënyrë për të ricikluar deri në 3 milion maska ​​për çdo 1 kilometër të prodhuar të një rruge me dy korsi. Kjo mund të kursejë deri në 93 ton mbeturina. Hulumtimi është i pari i këtij lloji për të studiuar potencialin e përdorimit të maskave të disponueshme kirurgjikale në ndërtimin civil.

Pa u bërë teknikë, rrugët përbëhen nga katër shtresa: nënshtresa, baza, nën-baza dhe asfalti – shtresa e sipërme. Në studim, maska ​​të copëtuara të fytyrës u përdorën në shtresat bazë.

Të tre shtresat bazë të një sipërfaqe rruge mund të bëhen të gjitha nga ajo që quhet agregat betoni i ricikluar ’(RCA). Një përzierje prej 1 përqind maskë dhe 99 përqind RCA u gjet se ishte përzierja optimale, duke siguruar një material bazë super të qëndrueshëm për rrugët, të cilat plotësojnë të gjitha kërkesat e inxhinierisë civile.

LEXO: Maskat kundër Covid kthehen në termoplastikë të riciklueshme

Studiuesit e RMIT gjithashtu kanë parë përdorimin e maskave të copëtuara si një material i përgjithshëm për prodhimin e betonit. Edhe ky studim pati rezultate të hershme premtuese. Profesor Jie Li drejton ekipin kërkimor të Institutit RMIT të Inxhinierisë, i cili përqendrohet në riciklimin dhe ripërdorimin e materialeve të mbetjeve për ndërtime civile.

“Ne e dimë që edhe nëse këto maska ​​hidhen siç duhet, ato do të përfundojnë në mbeturina ose do të digjen”, thotë ai.

Pandemia COVID-19 jo vetëm që ka krijuar një krizë globale shëndetësore dhe ekonomike por gjithashtu ka pasur efekte dramatike në mjedis.

Nëse mendojmë për këtë problem masiv të mbeturinave, ne mund të zhvillojmë zgjidhje të zgjuara dhe të qëndrueshme që mund të na shërbejnë.”

REUTERS

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0