Mark Zuckerberg poshtërohet nga grupi i ligjvënësve. Akuzohet se ka dështuar si CEO » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 18/02/2019

Mark Zuckerberg poshtërohet nga grupi i ligjvënësve. Akuzohet se ka dështuar si CEO

Share
nga Anerola Torollari
Shk 18, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Një raport shkatërrues nga komiteti parlamentar britanik ka vënë nën lupën e tij CEOn e Facebook, Mark Zuckerberg duke e akuzuar atë për “mospërfillje“.

Komiteti i Kulturës, Medias dhe Sportit (DCMSC) i Britanisë së Madhe publikoi ​të Hënën raportin e tij mbi lajmet e rreme pas një hetimi 18-mujor, i cili ka tashmë dëshmi nga 73 dëshmitarë.

Lexoni: Mark Zuckerberg poston në profilin e tij të Facebook sfidat personale për vitin 2019

Raporti bëri thirrje për rregullimin urgjent të Facebook – duke përfshirë një trup të pavarur të Mbretërisë së Bashkuar për të zhdukur përmbajtje të dëmshme ose të paligjshme – dhe i tërhoqi vëmendjen Zuckerberg për refuzimin e dhënies së provave për komitetin tre herë.

“Duke zgjedhur të mos paraqitet para Komitetit dhe duke zgjedhur që të mos i përgjigjet personalisht asnjë nga ftesave tona, Mark Zuckerberg ka treguar mospërfillje ndaj Komitetit tonë dhe ‘International Grand Committee’ që përfshin anëtarë nga nëntë ligjbërës nga e gjithë bota,” shkruante në raportin prej 110 faqesh.

Në Nëntor të vitit 2018, DCMS dhe ‘International Grand Committee’ kritikuan Zuckerberg kur ai refuzoi të paraqitet për të dhënë dëshmi, duke dërguar një ekzekutiv në vendin e tij.

Kreu i DCMSC, Damian Collins ka qenë një kritike e zëshme e Zuckerberg dhe në Janar i bëri thirrje atij të paraqitej përpara DCMS përsëri.

“Edhe nëse Mark Zuckerberg nuk beson se ai është përgjegjës në Parlamentin e Britanisë së Madhe, ai është përgjegjës për miliarda përdorues të Facebook në mbarë botën. Dëshmi të zbuluara nga Komiteti im tregojnë se ai ende ka pyetje për t’iu përgjigjur, por ai vazhdon t’i shmangë ata, duke refuzuar t‘u përgjigjet ftesave tona drejtpërsëdrejti ose dërgon përfaqësues, të cilët nuk kanë informacionin e duhur,” tha Collins në një deklaratë.

“Mark Zuckerberg vazhdimisht nuk arrin të tregojë nivelet e lidershipit dhe përgjegjësisë personale që duhet të pritet nga dikush që ulet në krye të një prej kompanive më të mëdha në botë.”

Lexoni: E vërteta brutale rreth Mark Zuckerberg që askush nuk dëshiron ta pranojë

Përgjigjja e Facebook ndaj raportit të komitetit nuk përfshinte ndonjë referencë të drejtpërdrejtë ndaj sulmit personal ndaj Zuckerberg. Ai tha se Facebook kishte bashkëpunuar me hetimin e DCMSC.

“Ne i ndajmë shqetësimet e Komitetit lidhur me lajmet e rreme dhe integritetin e zgjedhjeve dhe jemi të kënaqur që kemi dhënë një kontribut të rëndësishëm në hetimin e tyre gjatë 18 muajve të fundit, duke iu përgjigjur më shumë se 700 pyetjeve dhe katër drejtuesve tanë më të lartë duke u dhënë dëshmitë,” tha Karim Palan, kreu i politikës publike të Facebook në një deklaratë për Mbretërinë e Bashkuar.

burimi: BusinessInsider