Mark Zuckerberg poshtërohet nga grupi i ligjvënësve. Akuzohet se ka dështuar si CEO - Business Magazine Albania

Mark Zuckerberg poshtërohet nga grupi i ligjvënësve. Akuzohet se ka dështuar si CEO


Një raport shkatërrues nga komiteti parlamentar britanik ka vënë nën lupën e tij CEOn e Facebook, Mark Zuckerberg duke e akuzuar atë për “mospërfillje“.

Komiteti i Kulturës, Medias dhe Sportit (DCMSC) i Britanisë së Madhe publikoi ​të Hënën raportin e tij mbi lajmet e rreme pas një hetimi 18-mujor, i cili ka tashmë dëshmi nga 73 dëshmitarë.

Lexoni: Mark Zuckerberg poston në profilin e tij të Facebook sfidat personale për vitin 2019

Raporti bëri thirrje për rregullimin urgjent të Facebook – duke përfshirë një trup të pavarur të Mbretërisë së Bashkuar për të zhdukur përmbajtje të dëmshme ose të paligjshme – dhe i tërhoqi vëmendjen Zuckerberg për refuzimin e dhënies së provave për komitetin tre herë.

“Duke zgjedhur të mos paraqitet para Komitetit dhe duke zgjedhur që të mos i përgjigjet personalisht asnjë nga ftesave tona, Mark Zuckerberg ka treguar mospërfillje ndaj Komitetit tonë dhe ‘International Grand Committee’ që përfshin anëtarë nga nëntë ligjbërës nga e gjithë bota,” shkruante në raportin prej 110 faqesh.

Në Nëntor të vitit 2018, DCMS dhe ‘International Grand Committee’ kritikuan Zuckerberg kur ai refuzoi të paraqitet për të dhënë dëshmi, duke dërguar një ekzekutiv në vendin e tij.

Kreu i DCMSC, Damian Collins ka qenë një kritike e zëshme e Zuckerberg dhe në Janar i bëri thirrje atij të paraqitej përpara DCMS përsëri.

“Edhe nëse Mark Zuckerberg nuk beson se ai është përgjegjës në Parlamentin e Britanisë së Madhe, ai është përgjegjës për miliarda përdorues të Facebook në mbarë botën. Dëshmi të zbuluara nga Komiteti im tregojnë se ai ende ka pyetje për t’iu përgjigjur, por ai vazhdon t’i shmangë ata, duke refuzuar t‘u përgjigjet ftesave tona drejtpërsëdrejti ose dërgon përfaqësues, të cilët nuk kanë informacionin e duhur,” tha Collins në një deklaratë.

“Mark Zuckerberg vazhdimisht nuk arrin të tregojë nivelet e lidershipit dhe përgjegjësisë personale që duhet të pritet nga dikush që ulet në krye të një prej kompanive më të mëdha në botë.”

Lexoni: E vërteta brutale rreth Mark Zuckerberg që askush nuk dëshiron ta pranojë

Përgjigjja e Facebook ndaj raportit të komitetit nuk përfshinte ndonjë referencë të drejtpërdrejtë ndaj sulmit personal ndaj Zuckerberg. Ai tha se Facebook kishte bashkëpunuar me hetimin e DCMSC.

“Ne i ndajmë shqetësimet e Komitetit lidhur me lajmet e rreme dhe integritetin e zgjedhjeve dhe jemi të kënaqur që kemi dhënë një kontribut të rëndësishëm në hetimin e tyre gjatë 18 muajve të fundit, duke iu përgjigjur më shumë se 700 pyetjeve dhe katër drejtuesve tanë më të lartë duke u dhënë dëshmitë,” tha Karim Palan, kreu i politikës publike të Facebook në një deklaratë për Mbretërinë e Bashkuar.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0