Mark Zuckerberg, i treti person i pasur në Botë


Marck Zuckerberg ka lënë pas krahësh problemet me cënimin e privatësisë së përdoruesve të Facebook duke u rikthyer më i fortë se më parë financiarisht. Ai është zyrtarisht njeriu i tretë më i pasur në botë. Pas Jeff Bezos dhe Bill Gates. Këtë fundjavë aksionet e tij pësuan rritje duke bërë që të zërë vendin e Warren Buffet.


Të dhënat e bursave ndërkombëtare tregojnë se aksionet e Facebook u rritën 2.4% të premten. Sipas vlerësimeve të Bloomberg, për herë të parë, kryesojnë listën e miliarderëve, persona që operojnë në botën e teknologjisë.

Lexoni: Facebook, Cambridge Analytica dhe ana e errët e inteligjencës emocionale

Jeff Bezos, është themeluesi i Amazon dhe renditet në vend të parë. Në vend të dytë Bill Gates, themeluesi i Microsoft dhe themeluesi e drejtuesi i Facebook tashmë në vend të tretë.

Lexoni: Ndryshimi që bëri Facebook në heshtje për të shmangur një fatkeqësi tjetër

Mark Zuckerberg ka një pasuri prej 81.6 miliardë dollarë. Krahasuar me 87-vjeçarin e Berkshire Hathaway Warren Buffet, ai ka 373 milionë dollarë më shumë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale