Mark Kuban: 4 gjërat që çdo sipërmarrës duhet të bëjë për të lulëzuar gjatë pandemisë - Business Magazine Albania

Mark Kuban: 4 gjërat që çdo sipërmarrës duhet të bëjë për të lulëzuar gjatë pandemisë

pandemisë

Në një fjalim në Samitin Virtual të Javës Kombëtare të Biznesit të Vogël të SHBA, ylli i Shark Tank dhe pronari i Dallas Mavericks dha katër këshilla për sipërmarrësit që të kenë sukses gjatë pandemisë dhe më gjerë, nga trajtimi i kërcënimeve të sigurisë kibernetike deri tek inteligjenca artificiale.

“Drejtimi i një biznesi të vogël nuk është kurrë i lehtë, por ne këtë jetë zgjodhëm,” tha ai.

  1. Përshtatuni shpejt

Nuk është sekret që pandemia ka marrë shumë biznese me vete. Ndërsa askush nuk mund ta kishte parë ardhjen e COVID-19, tha Cuban, duke vazhduar të përshtateni me të është ajo që ju ndihmon të ecni përpara: “Mësoni gjëra të reja, sepse të mësuarit është grupi juaj kryesor i aftësive.”

  1. Komunikoni me ndershmëri dhe vërtetësi

Javën e kaluar, tha Cuban, një kompani me të cilën bashkëpunon ishte hakuar. Dikush klikoi në një link të keq, ra viktimë e një mashtrimi phishing dhe kompania humbi 500,000 dollarë nga llogaria e saj Shopify. Pra, çfarë të bëni në një situatë të tillë? “Duhet të jeni të sinqertë, duhet të komunikoni dhe duhet të ktheheni në punë,” tha ai. Ai e këshilloi kompaninë që të jetë transparente me të gjithë të prekurit ndërsa punon për t’u marrë me problemin.

Në kohë sfiduese, mund të keni probleme me zinxhirin e furnizimit, ankth për pandeminë ose probleme me punonjësit (si të gjithë të tjerët), por njerëzit do t’ju respektojnë më shumë nëse jeni autentikë dhe të sinqertë me ta për atë që po ndodh. Nëse ata ju respektojnë, ata do të duan të punojnë përsëri me ju.

Lexoni: Mark Cuban po investon në një startup që përdor IA për të krijuar avatarë ‘inteligjentë’ që mund të flasin

  1. Duajeni produktin tuaj

Shitjet janë të vështira, por janë gjithashtu thelbësore për çdo biznes. Truket për të bërë një telefonatë më objektive kur mendoni se thjesht nuk mund të shisni më, janë t’i thoni vetes se çdo “jo” ju afron më shumë me një “po” dhe ta doni produktin tuaj. Nëse keni atë dashuri dhe mendoni se ajo që po shisni do të përmirësojë jetën e të tjerëve, ju lehtë mund të gjeni motivimin e nevojshëm dhe të siguroni një model pozitiv për punonjësit dhe shitësit e tjerë në kompaninë tuaj.

  1. Jini në koherencë me të ardhmen

Kur Cuban ishte në të 20-at dhe shiste kompjuterë te njerëzit të bindur që librat e tyre funksiononin më mirë. Sot, ai ndihet njësoj për gjëra të tilla si inteligjenca artificiale dhe kriptovalutat. “Ndryshimi është i pashmangshëm,” tha ai. Ju mund të krijoni një avantazh konkurrues duke u mbështetur në teknologjinë më të fundit. Dhe ndërsa nuk keni pse të bëheni ekspert i bitcoin, për shembull, duhet të keni një kontroll se si mund të ndikojë në biznesin tuaj.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0