Luftë për mbijetesë, Remdesivir që kuron Koronavirusin po shitet në të zezë

Një hetim i BBC-së ka zbuluar që dy ilaçet e përdorura për të trajtuar pacientët Covid-19 në Indi remdesivir dhe tocilizumab, po shiten në një treg të zi në kryeqytet, Delhi. Një pacient kishte ethe shumë të larta dhe vështirësi në frymëmarrje kur u shtrua në një spital në Delhi.

Ai rezultoi pozitiv për koronavirusin dhe mjekët i thanë familjes të marrë remdesivir, një ilaç antiviral që është aprovuar në Indi për prova klinike dhe gjithashtu nën autorizimin e përdorimit të urgjencës. Por gjetja e ilaçit u bë e vështirë pasi shumica e tij po shitet në tregun e zi. BBC u lidh me njerëzit që punojnë në treg, të cilët thanë se mund ta rregullonin ilaçin, por për çmimin e duhur.

Çmimi zyrtar për çdo shishe është 5.400 rupi (72 $) dhe një pacient zakonisht ka nevojë për pesë deri në gjashtë doza. Kërkesa për remdesivir nxitet nga fakti se ai ka arritur të shkurtojë kohëzgjatjen e simptomave Covid nga 15 ditë në 11, në provën klinike në spitalet e të gjithë botës.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale