Lufta për jetëgjatësi, trendi i këtyre viteve - Business Magazine Albania

Lufta për jetëgjatësi, trendi i këtyre viteve

Lufta për jetëgjatësi

“Të gjitha gjërat duhet të vdesin”, sipas poetit Alfred Lord Tennyson, por kjo mund të ndryshojë.

Një numër në rritje i miliarderëve të teknologjisë kanë vendosur që të përdorin pasurinë e tyre të madhe për të ndihmuar njerëzit të “mashtrojnë vdekjen”.

Jeff Bezos i Amazon, Larry Page i Alphabet, Larry Ellison i Oracle dhe Peter Thiel i Palantir (themelues dhe i Paypal) janë vetëm disa nga miliarderët e interesuar për fushën e jetëgjatësisë që po shfaqet me shpejtësi, sipas intervistave, librave dhe raporteve në media.

Ata shpresojnë që ilaçe të ndryshme, terapi dhe teknologji të tjera të shkencës së jetës do t’i mundësojnë njerëzit të jetojnë edhe më shumë se 100 vjeç dhe ndoshta 200, 300, apo edhe më gjatë.

Por a do të përfitojë nga përpjekjet e tyre njerëzimi në tërësi apo vetëm një elitë e vogël?

“Teknologjitë që fillimisht janë të përballueshme vetëm për të pasurit zakonisht bëhen më të disponueshme me kalimin e kohës,” tha Stefan Schubert, një studiues në Shkollën e Ekonomisë dhe Shkencave Politike në Londër, i specializuar në “altruizëm efektiv”. Në fakt, kjo është e vërtetë për gjithçka, nga udhëtimet ajrore tek telefonat inteligjentë dhe ilaçet.

Investitori teknologjik Jaan Tallinn, bashkëthemeluesi i Skype, tha se kërkimi i Silicon Valley për të jetuar përgjithmonë do të jetë në dobi të të gjithë njerëzimit në tërësi.

Tallinn shtoi se ai mendon se është “kundërproduktive” të kërkosh që një shërbim i ri të jetë i disponueshëm për të gjithë para se të lejohet që dikush ta përdorë atë.

Sean Ó hÉigeartaigh, bashkëdrejtor i Qendrës së Universitetit të Cambridge për Studimin e Rrezikut Ekzistencial, tha se shumë përparime në shkencën e jetëgjatësisë mund të kenë përfitime të gjera, duke shtuar se ato mund të zvogëlojnë shfaqjen ose ashpërsinë e sëmundjeve të lidhura me moshën më të vjetër, përfshirë demencën dhe zemrën.

Disa janë të shqetësuar se burimet e fundme të Tokës mund të përkeqësohen nëse njerëzit jetojnë më gjatë, jetë më të shëndetshme. Sidoqoftë, deri në kohën kur përparimet kuptimplota të kohëzgjattjes së jetës të jenë bërë, Ó hÉigeartaigh pret që numri i popullsisë të jetë më i qëndrueshëm në më shumë pjesë të botës falë përparimit në fuqizimin e grave dhe faktorëve të tjerë.

Po ndryshimet klimatike?

Ndërsa disa besojnë se miliarderët duhet të jenë në gjendje të shpenzojnë paratë e tyre për atë që e shohin të arsyeshme, jo të gjithë mendojnë se miliarderët e teknologjisë duhet t’i përdorin paratë e tyre për të financuar kërkimin e zgjatjes së jetës.

Jon Crowcroft, një profesor i shkencave kompjuterike në Universitetin e Kembrixhit, tha se do të ishte më mirë të fusnin më shumë nga miliardat e tyre në teknologjitë e zbutjes së ndryshimeve klimatike në vend të hulumtimit të jetëgjatësisë.

“Është pak e kotë të jetosh përgjithmonë në një planet që po vdes”, tha Crowroft.

Miliarderët po ndjekin pavdekësinë

Bezos ka investuar disa nga 199 miliardë dollarët e tij në një kompani të re “përtëritje” të quajtur Altos Labs, sipas një raporti nga MIT Technology Review në fillim të këtij muaji.

Lexo: Ja çfarë të rejash solli Apple gjatë eventit lançues të iPhone 13 dhe produkteve të tjera

Startupi kundër plakjes, i cili thuhet se po ndjek teknologjinë e riprogramimit biologjik, mbështetet gjithashtu nga kapitalisti sipërmarrës ruso-izraelit Yuri Milner, i cili bëri një pasuri si investitor i hershëm në Facebook.

Diku tjetër, themeluesi i Oracle, Ellison ka dhuruar më shumë se 370 milionë dollarë për kërkime në lidhje me plakjen dhe sëmundjet e lidhura me moshën.

Ndërkohë, themeluesit e Google, Sergey Brin dhe Larry Page ndihmuan në fillimin e Calico, një sipërmarrje e fshehtë që gjurmon minjtë nga lindja deri në vdekje me shpresën për të gjetur shënjues për sëmundje si diabeti dhe Alzheimer. Calico është pjesë e Alphabet, kompania që gjithashtu zotëron Google.

Një nga mbrojtësit më të mëdhenj për zgjatjen e jetës mes miliarderëve të teknologjisë është Thiel, i cili bashkë-themeloi PayPal dhe Palantir dhe mbështeti fushatën presidenciale të Donald Trump në 2016.

Në 2006, ai dhuroi 3.5 milionë dollarë për të mbështetur një kërkim anti-plakje përmes fondacionit jofitimprurës Methuselah Mouse Prize. Thiel e kishte rritur investimin e tij në fondacionin Methuselah Mouse Prize në 7 milionë dollarë deri në vitin 2017.

Sipas The New Yorker, Thiel dhe Bezos të dy kanë investuar në Unity Biotechnology me bazë në San Francisko, një kompani, themeluesi i së cilës thuhet se dëshiron të “avullojë një të tretën e sëmundjeve njerëzore në botën e zhvilluar”.

Aksionet e zgjatjes së jetës?

Në anën tjetër të Atlantikut, miliarderi britanik Jim Mellon i tha CNBC shtatorin e kaluar se kishte në plan të bënte Juvenescence, kompaninë e tij të zgjatjes së jetës, publike në gjashtë deri në 12 muajt e ardhshëm. Ende nuk ka ndodhur, por Juvenescence po vazhdon të investojë në një gamë të gjerë terapish kundër plakjes që mendon se kanë potencialin për të zgjatur jetën e njeriut.

Një nga ato investime është Insilico Medicine, e cila synon të përdorë inteligjencën artificiale për zbulimin e ilaçeve. Juvenescence gjithashtu ka mbështetur AgeX Therapeutics, një firmë me seli në Kaliforni që përpiqet të krijojë qeliza burimore që mund të rigjenerojnë indet e plakjes dhe LyGenesis, e cila dëshiron të zhvillojë një teknologji që përdor nyjet limfatike si bioreaktorë për të rigjeneruar organet zëvendësuese.

Miliarderë të tjerë, përfshirë Mike Cannon-Brookes, bashkëthemelues i firmës australiane të softuerit Atlassian dhe themeluesi i NEX Group Michael Spencer, kanë investuar në Juvenescence.

Dëmtimi i ADN-së është më përgjegjësi për fenotipet e plakjes

Duke folur fizikisht, çdo organizëm është pasojë e përbërjes së tij gjenetike dhe ndikimeve të tij mjedisore. Gentotipet janë modele unike gjenetike që trashëgoni nga prindërit tuaj biologjikë, ndërsa fenotipet mund të ndryshojnë për shkak të modifikimeve epigjenetike, të cilat mund të përfshijnë ndikime mjedisore dhe stili të jetesës, të tilla si stresi i madh, trauma, dieta, socializimi dhe shumë faktorë të tjerë.

Për shembull, gjenet tona përcaktojnë sasinë dhe llojin e melaninës që prodhojnë trupat tanë, gjë që krijon ngjyrën e lëkurës. Por ekspozimi i dritës ultravjollcë (UV) në rajonet me diell mund të errësojë melaninën ekzistuese dhe të çojë në prodhimin e më shumë melaninë dhe kështu hije më të errëta të lëkurës.

Lexo: Si të bëni një giveaway të suksesshëm për Krishtlindje?

Plakja lidhet me një gamë të gjerë karakteristikash në nivelin molekular, qelizor dhe fiziologjik, i cili përfshin ndryshime gjenomike dhe epigjenomike, një rënie të funksionit të përgjithshëm qelizor dhe nënqelizor dhe çrregullim të sistemeve të sinjalizimit dhe humbje të proteostazës. Por deri më tani, rolet relative të secilit faktor mbi njëri-tjetrin nuk ishin renditur qartë në një hierarki me rëndësi kauzale. Dhe studimi i ri mblodhi prova që tregojnë se dëmtimi i ADN-së është më përgjegjësi për fenotipet e plakjes.

Sidoqoftë, është një gjë të kuptosh se si funksionon plakja, dhe është një gjë tërësisht tjetër të krijosh metoda të reja për të ngadalësuar ose përmbysur procesin e plakjes. Në maj të vitit të kaluar, një procedurë e kundërt e plakjes që përfshin dhënien e plazmës së minjve të vegjël te minjtë e moshuar përmbysi me sukses ndryshimet epigjenetike te kafshët, të cilat rezultuan në përmirësimin e funksioneve të organeve dhe pastrimin e qelizave plakëse. Ky studim në mënyrë efektive i rinoi minjtë me 54%.

Përpjekjet për të ndryshuar plakjen tek njerëzit mund të përqëndrohen në riparimin e dëmtimit të ADN-së

Në të njëjtin muaj të vitit 2020, neuroshkencëtarët e MIT zbuluan një enzimë të njohur si HDAC1-që mund të jetë jetike në riparimin e dëmtimit të ADN-së të lidhur me moshën në gjenet njohëse dhe të lidhura me kujtesën. Nivelet e HDAC1 janë ulur tek njerëzit që vuajnë nga Alzheimer dhe të moshuarit në përgjithësi. Por studiuesit e MIT sugjeruan që ne mund të përmbysim efektet e plakjes ose humbjes së memories në studimin e tyre, i cili u botua në revistën Nature Communications.

Në të, shkencëtarët vunë re sesi dëmtimi i ADN-së tek minjtë ishte i lidhur me nivelet e ulura të enzimës HDAC1, por më pas u përmirësua pas injektimit me një ilaç që (ri)aktivizon enzimën. Dhe ndoshta me më shumë kërkime në studimin më të ri, i cili sugjeron që dëmtimi i ADN-së është përgjegjës për shumicën (nëse jo të gjitha) simptomat e plakjes te njerëzit, mund të bëhen përpjekje për të përqëndruar zhvillimin e ilaçit aktivizues të enzimës HDAC1 dhe zbulimin që përmbysi plakjen te minjtë me 54%. Kjo punë përfundimisht mund të çojë në mënyra të reja dhe më të mira për të rikthyer ADN-në në lavdinë e saj rinore dhe t’u japë njerëzve të zakonshëm një shans për të kapërcyer disavantazhet e tyre sociale ose ekonomike.

Inxhinieria gjenetike, mjekësia rigjeneruese, veshjet dhe IA ​​kombinohen për të formuar një antidot të fuqishëm kundër plakjes

Ne jetojmë në një kohë unike kur për herë të parë në historinë njerëzore ekziston një mundësi reale për të zgjatur jetën tonë në mënyrë dramatike. Zbulimet e fundit shkencore dhe përparimet teknologjike që së shpejti do të përkthehen në “mjete” të përballueshme dhe të arritshme për zgjatjen e jetës do të na lejojnë të thyejmë pengesën e rekordit aktual prej 122 vjetësh. Po flasim për përparime në inxhinierinë gjenetike, mjekësinë rigjeneruese, pajisjet e kujdesit shëndetësor dhe të dhënat shëndetësore.

Shumë shpejt, ngadalësimi, përmbysja, apo edhe frenimi i plakjes do të bëhet një ambicie e pranuar universalisht brenda komunitetit të kujdesit shëndetësor. Teknologjia po konvergon për ta bërë këtë një siguri.

Inxhinieria Gjenetike

Përfunduar në vitin 2003, Projekti i Gjenomit Njerëzor sekuencoi me sukses të gjithë gjenomin njerëzor, të gjitha 3 miliardë nukleotidet që përfaqësojnë rreth 25,000 gjene individuale. Projekti, padyshim një nga ndërmarrjet më ambicioze shkencore në histori, kushtoi miliarda dollarë dhe u deshën 13 vjet për t’u përfunduar. Sot, gjenomi juaj mund të renditet në një kohë të shkurtër, me një kosto laboratorike deri në 200 dollarë.

Sekuenca e gjeneve na lejon të parashikojmë shumë sëmundje të trashëguara dhe mundësinë e prekjes nga kanceri. Ky përfitim i hershëm i sekuencimit të gjeneve u bë i njohur kur Angelina Jolie kishte një mastektomi parandaluese të dyfishtë pasi sekuenca e gjenomit të saj personal tregoi një ndjeshmëri të lartë ndaj kancerit të gjirit. Sekuenca e gjenomit ndihmon shkencëtarët dhe mjekët të kuptojnë dhe zhvillojnë trajtime për shumë sëmundje të zakonshme dhe të rralla. Së bashku me përparimet në inteligjencën artificiale, ajo ndihmon në përcaktimin e trajtimeve mjekësore të përshtatura saktësisht për pacientin individual.

Shkencëtarët e jetëgjatësisë madje kanë identifikuar një numër të të ashtuquajturve gjene të jetëgjatësisë që mund të premtojnë jetë të gjatë dhe të shëndetshme për ata që i posedojnë ato. Tani shkencëtarët e kuptojnë shumë më mirë se kurrë më parë, lidhjen midis gjeneve dhe plakjes. Dhe ndërsa gjenet tona nuk ndryshojnë dukshëm nga lindja në vdekje, epigjenoma jonë, sistemi i modifikimeve kimike rreth gjeneve tona që përcaktojnë mënyrën e shprehjes së gjeneve tona, ndryshon. Data në certifikatën tuaj të lindjes, është vetëm një mënyrë e vetme për të përcaktuar moshën. Mosha biologjike e epigjenomës suaj, shumë shkencëtarë të jetëgjatësisë tani besojnë, është shumë më e rëndësishme.

Shkenca ka filluar të ofrojë mënyra për të ndryshuar si gjenomin ashtu edhe epigjenomën tuaj për një jetë më të shëndetshme dhe më të gjatë. Teknologjitë e reja si CRISPR-Cas9 dhe mjete të tjera të redaktimit të gjeneve po fuqizojnë mjekët me aftësinë e jashtëzakonshme për të futur, fshirë ose ndryshuar gjenet e një individi. Në një të ardhme jo shumë të largët, ne do të jemi në gjendje të heqim ose të shtypim gjenet përgjegjëse për sëmundjet dhe të fusim ose të amplifikojmë gjenet përgjegjës për jetën dhe shëndetin e gjatë.

Redaktimi i gjeneve është vetëm një nga teknologjitë në zhvillim të revolucionit gjenetik: Terapia me gjene funksionon duke siguruar qelizat me gjene që prodhojnë proteina të nevojshme te pacientët, gjenet e të cilëve nuk mund t’i prodhojnë ato. Ky proces tashmë po zbatohet për disa sëmundje të rralla, por së shpejti do të bëhet një qasje e zakonshme dhe tepër efektive mjekësore. FDA pret të miratojë 10 deri në 20 terapi të tilla deri në vitin 2025.

Mjekësia Rigjeneruese

Një tjetër transformim i madh që nxit Revolucionin e Jetëgjatësisë është fusha e mjekësisë rigjeneruese. Gjatë plakjes, sistemet dhe indet e trupit dëmtohen, po ashtu edhe aftësia e trupit për të riparuar dhe rimbushur veten. Për këtë arsye, edhe ata që jetojnë jetë shumë të gjatë dhe të shëndetshme përfundimisht i nënshtrohen dështimit të zemrës, rënies së sistemit imunitar, atrofisë së muskujve dhe kushteve të tjera degjeneruese. Në mënyrë që të arrijmë ambicien tonë për të jetuar deri në 200 vjeç, ne kemi nevojë për një mënyrë për të rivendosur trupin në të njëjtën mënyrë siç riparojmë një makinë ose rinovojmë një shtëpi.

Disa teknologji premtuese tani po tregojnë rrugën për ta bërë këtë. Ndërsa është ende shumë herët, tashmë ka disa terapi të qelizave burimore të miratuara nga FDA në Shtetet e Bashkuara që synojnë kushte shumë specifike. Qelizat burimore, qelizat puna e të cilëve është të gjenerojnë të gjitha qelizat, indet dhe organet e trupit tuaj, gradualisht humbasin aftësinë e tyre për të krijuar qeliza të reja me kalimin e moshës. Por terapitë e reja, duke përdorur qelizat burimore të pacientëve, po punojnë për të zgjeruar aftësinë e trupit për të rigjeneruar veten. Këto terapi premtojnë për ruajtjen e shikimit, funksionit kardiak, fleksibilitetit të nyjeve dhe shëndetit të veshkave dhe mëlçisë; ato gjithashtu mund të përdoren për të riparuar dëmtimet e shtyllës kurrizore dhe për të ndihmuar në trajtimin e një sërë kushtesh nga diabeti në sëmundjen e Alzheimerit. FDA ka miratuar 10 trajtime të qelizave burimore.

Tashmë rimbushja ose rivendosja e indeve dhe organeve ekzistuese duke përdorur qelizat burimore, është bërë realitet, por si të pajisemi me organe krejtësisht të reja? Sado që të duket futuriste, ajo tashmë ka filluar të ndodhë. Miliona njerëz në të gjithë botën që janë duke pritur për një zemër, veshkë, mushkëri, pankreas ose mëlçi të re së shpejti do të kenë organet e tyre zëvendësuese të bëra sipas porosisë përmes bio-printimit 3D, bioreaktorëve të brendshëm ose metodave të reja të ksenotransplantimit, siç është përdorimi i kolagjenit nga mushkëritë dhe zemrat e derrit që janë të populluara me qelizat njerëzore të vetë marrësit.

Edhe nëse ky brez i organeve të reja biologjike dështon, zgjidhjet mekanike nuk do të dështojnë. Bioinxhinieria moderne ka rikthyer me sukses shikimin dhe dëgjimin e humbur te njerëzit duke përdorur sensorë kompjuterikë dhe vargje elektrodash që dërgojnë informacion vizual dhe dëgjimor direkt në tru. Një krah protezik i zhvilluar në Johns Hopkins është një nga gjymtyrët mekanikë që jo vetëm përsërisin fuqinë dhe shkathtësinë e një krahu të vërtetë, por gjithashtu mund të kontrollohen drejtpërdrejt nga mendja e bartësit, vetëm duke menduar për lëvizjen e dëshiruar. Sot, ekzoskeletët mekanikë lejojnë paraplegjikët të vrapojnë në maratona, ndërsa veshkat artificiale dhe zemrat mekanike i lënë ata me dëmtim të organeve të jetojnë për vite përtej asaj që ishte menduar ndonjëherë!

Hardware të kujdesit shëndetësor

Zhvillimi i tretë që mbështet Revolucionin e Jetëgjatësisë do të duket më i njohur për shumicën: pajisjet e lidhura. Ju ndoshta jeni tashmë të njohur me pajisjet e zakonshme të monitorimit të shëndetit si Fitbit, Apple Watch dhe Ōura Ring. Këto pajisje fuqizojnë përdoruesit të marrin shpejt të dhëna për shëndetin e dikujt. Për momentin, shumica e këtyre njohurive janë relativisht të parëndësishme. Por bota e diagnostikimit shëndetësor po përparon me shpejtësi. Shumë shpejt, pajisjet që vishen, të lëvizshme do të zvogëlojnë rrënjësisht vdekjen e parakohshme nga sëmundjet si kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare, dhe duke vepruar kështu, shtohen vite, nëse jo dekada, në jetëgjatësinë globale.

Çelësi i kësaj pjese të revolucionit është diagnoza e hershme. Nga gati 60 milionë jetë të humbura në të gjithë globin çdo vit, më shumë se 30 milionë i atribuohen kushteve që janë të kthyeshme nëse kapen herët. Shumica e tyre janë sëmundje jo të transmetueshme si sëmundjet koronare të zemrës, goditjet në tru dhe sëmundjet pulmonare obstruktive kronike (bronkit dhe emfizema). Ne jetojmë në një botë të “mjekësisë reaktive”.

Së shpejti, kujdesi shëndetësor do të kalojë nga të qenit reaktiv në të qenit proaktiv. Çelësi i këtij ndryshimi do të jenë pajisjet e lidhura me kosto të ulët, të kudogjendura dhe që monitorojnë vazhdimisht shëndetin tuaj. Ndërsa disa nga këto pajisje do të mbeten të jashtme, të tjerat do të nguliten nën lëkurën tuaj, do të gëlltiten me mëngjesin tuaj, ose do të mbeten duke notuar nëpër gjakun tuaj gjatë gjithë kohës. Ata do të monitorojnë vazhdimisht frekuencën tuaj të zemrës, frymëmarrjen tuaj, temperaturën tuaj, sekrecionet e lëkurës tuaj, përmbajtjen e urinës dhe feçes tuaj, ADN-në që lundron në gjakun tuaj që mund të tregojë kancer ose sëmundje të tjera, madje edhe përmbajtjen organike të frymëmarrjes tuaj. Këto pajisje do të lidhen me njëra-tjetrën, me aplikacionet që ju dhe ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor mund të monitoroni, dhe me bazat e të dhënave masive globale të njohurive shëndetësore. Përpara se çdo lloj sëmundje të ketë një shans për të zënë vend në trupin tuaj, kjo pajisje e pajisjeve diagnostikuese do të identifikojë saktësisht se çfarë po ndodh dhe do të sigurojë një ilaç të saktë, të bërë me porosi, i cili është ideal vetëm për ju.

Si rezultat, mundësia që sëmundja juaj të diagnostikohet herët do të bëhet rrënjësisht e pandikuar nga kufizimet e kostos, komoditetit dhe njohurive mjekësore. Gjendja e trupit tuaj do të mbahet në mënyrë të jashtëzakonshme dhe pothuajse askush nuk do të vdesë para kohe nga sëmundje të parandalueshme.

Inteligjenca e të dhënave shëndetësore

Ekziston një zhvendosje sizmike përfundimtare në themel të Revolucionit të Jetëgjatësisë, dhe është një ndryshues i vërtetë i lojës. Të gjitha këto pajisje diagnostike dixhitale, së bashku me të dhënat mjekësore konvencionale dhe rezultatet e digjitalizuara të hulumtimit, janë një burim i të dhënave aq i madh sa është e vështirë për mendjen njerëzore që t’i kuptojë ato. Këto të dhëna së shpejti do të kalkulohen falë inteligjencës artificiale të fuqishme që do të ndryshojë rrënjësisht çdo aspekt të kujdesit shëndetësor siç e njohim sot.

Merrni zbulimin e ilaçeve, për shembull. Në ditët e sotme, duhen rreth 12 vjet dhe 2 miliardë dollarë për të zhvilluar një farmaceutikë të re. Studiuesit duhet të testojnë me përpikmëri substanca të ndryshme organike dhe kimike, në kombinime të panumërta, në përpjekje për të përcaktuar substancat që kanë shansin më të mirë për të ekzekutuar efektin e dëshiruar mjekësor. Ilaçet duhet të merren parasysh për gamën më të gjerë të paraqitjeve të mundshme të sëmundjeve, përbërjen gjenetike dhe dietat e pacientëve të synuar, efektet anësore dhe ndërveprimet e ilaçeve. Ka kaq shumë variabla saqë është e pabesueshme sa shkencëtarët tanë kanë bërë kaq shumë në fushën e zhvillimit farmaceutik. Por zhvillimi i barnave dhe marrja e miratimit rregullator është një proces i gjatë dhe kërkon para. Rezultati është ilaçe të shtrenjta që kryesisht injorojnë kushtet më të rralla.

IA dhe të dhënat ndryshojnë atë realitet. Modelet kompjuterike tani shikojnë bazat e të dhënave masive të gjeneve të pacientëve, simptomave, llojeve të sëmundjeve dhe miliona komponimeve të pranueshme për të përcaktuar shpejt se cilat përbërës kanë shansin më të madh të suksesit, për cilat kushte dhe sipas cilës dozë. Përveç investimeve të mëdha nga Big Pharma, aktualisht ka qindra startup-e që punojnë për të zbatuar përdorimin e IA për të riformuar rrënjësisht zbulimin e ilaçeve, ashtu siç pamë të ndodhte në garën për zhvillimin e vaksinave COVID-19. Ndikimi që ky përdorim i IA dhe të dhënave do të ketë në trajtimin apo edhe eliminimin e sëmundjeve kërcënuese për jetën nuk mund të mbivlerësohet.

Por kjo nuk është mënyra e vetme që inteligjenca artificiale është vendosur të ndihmojë kujdesin shëndetësor dhe të ndihmojë në vënien në lëvizje të Revolucionit të Jetëgjatësisë. IA gjithashtu do të formojë bazën e mjekësisë preçize, praktikën e përshtatjes së trajtimeve shëndetësore sipas karakteristikave specifike, personale të individit.

Sot, kujdesi shëndetësor kryesisht ndjek një praktikë të përshtatshme për të gjithë. Por secili prej nesh ka një grup shumë unik të karakteristikave personale, duke përfshirë gjenet, mikrobiomin, grupin e gjakut, moshën, gjininë, madhësinë, etj. IA së shpejti do të jetë në gjendje të ketë qasje dhe të analizojë grumbullime të mëdha të të dhënave të pacientit të nxjerra së bashku nga të dhënat mjekësore, pajisjet diagnostikuese personale, studimet kërkimore dhe burime të tjera për të dhënë parashikime, diagnoza dhe trajtime shumë të sakta, të përshtatura me porosi për individin. Si rezultat, kujdesi shëndetësor do të depërtojë gjithnjë e më shumë në zonat e largëta, duke u bërë i arritshëm për miliarda njerëz që sot nuk kanë qasje adekuate në kujdesin mjekësor.

Revolucioni i Jetëgjatësisë nuk jeton në fushën e trillimeve shkencore, por në realitetin e laboratorëve kërkimore akademike dhe qendrave komerciale të kërkimit dhe zhvillimit. Ideja e plakjes si një cilësi e caktuar dhe e pandryshueshme e jetës në të cilën ne nuk kemi ndikim është gati të hidhet në “koshin e plehrave të historisë”.

https://www.cnbc.com/2021/09/21/silicon-valleys-quest-to-live-forever-could-benefit-the-rest-of-us.html

https://www.fastcompany.com/90666754/end-of-aging-tech-breakthroughs

https://www.technologyreview.com/2021/09/04/1034364/altos-labs-silicon-valleys-jeff-bezos-milner-bet-living-forever/

https://interestingengineering.com/scientists-one-step-closer-to-reversing-aging

Artikulli u publikua më parë në faqen 91 të numrit 27 të revistës Business Magazine AlbaniaBusiness Magazine Albania është revista e parë digjitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 27 të saj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0